Larwy komarów, które wyrastają w wodzie zanieczyszczonej plastikiem, gromadzą pewne jego ilości w swoich ciałach. Co więcej, plastik ten w większości pozostaje w ciele owadów nawet po przekształceniu larw do postaci dorosłej. W efekcie komary mogą zaostrzyć problem zjadania przez ludzi śmiercionośnego plastiku, ponieważ są elementem diety zwierząt żyjących na lądzie.

Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznychw środowisku wszechobecne, zwłaszcza w wodzie. Z tego powodu ptaki, ryby i inne zwierzęta żyjące w pobliżu systemów wodnych mogą przypadkowo spożywać małe części plastiku. Te mikrodrobiny o średnicy poniżej 5 milimetrów stanowią również ogromne zagrożenie dla zdrowia ekosystemów morskich i słodkowodnych wchodzących do sieci pokarmowej innych zwierząt i ludzi.

infoplanet ekologia niezdrowa dieta komarow wazka

Istnieją organizmy, których cykl życiowy obejmuje zarówno funkcjonowanie w wodzie, jak i na lądzie. Przykładowo wiele owadów, takich jak komary i ważki, spędza młodzieńcze etapy w wodzie, a gdy dorośnie przenosi się na ląd. Z tego powodu Amanda Callaghan z University of Reading w Wielkiej Brytanii i jej koledzy podejrzewali, że organizmy tego typu mogą transportowaći tworzywa sztuczne do nieskażonych środowisk.

infoplanet ekologia niezdrowa dieta komarow komar

Aby przetestować swój pomysł, zespół Callaghan karmił 150 wodnych larw komarów mieszanką żywności i mikroplastycznych koralików o różnych rozmiarach. Z tej grupy zbadano 15 wybranych losowo osobników w fazie larwalnej i kolejne 15 w czasie, gdy zwierzęta zamieniły się w latające dorosłe komary. Zespół znalazł mikrodrobiny we wszystkich 30 osobnikach. Każda z nich przenosiła średnio ponad 3000 kulek o szerokości 2 mikrometrów. W miarę dojrzewania zwierząt stopniowo przestały one spożywać mikrodrobiny i wydalały większość z nich. Mimo to u większości z nich nadal obserwowano duże skażenie plastikiem.

Uczeni informują, że wykonana przez nich praca to odkrycie nowej ścieżki zanieczyszczenia plastikiem. Na przykład komary mogą działać jako transporter drobinek mikroplastiku z wody do wnętrzności ptaków i nietoperzy, które jedzą owady. Podobnie ludzie poprzez zwierzęta z ekosystemów wodnych mogą zakażać się plastikiem.

kup artykuly platne