Turystyka rozwija się tak szybko, że wytwarza obecnie 8% gazów cieplarnianych, które wiszą w powietrzu. To aż czterokrotny wzrost. Arunima Malik z University of Sydney w Australii i jej współpracownicy oszacowali roczną emisję gazów cieplarnianych w turystyce w 160 krajach.

infoplanet ekologia powstrzymaj globalne ocieplenie podroze

Gigatony dwutlenku węgla

Mówi się, że przemysł emituje około 4,5 gigaton (Gt) dwutlenku węgla każdego roku. Poprzednie szacunki wahały się jednak od 1 do 2 Gt rocznie. Nowe wyliczenia zespołu są wyższe, ponieważ obejmowały emisje pośrednie. Należą do nich emisje z produkcji żywności dla turystów jadących na wakacje, utrzymanie i konserwacja hoteli oraz pamiątki. W 2013 roku dodało to dodatkowe 1 do 2 gigaton.

Co więcej, roczny ślad węglowy w turystyce gwałtownie wzrósł z 3,9 Gt w 2009 roku do 4,5 Gt w 2013 roku. Wygląda na to, że wzrost będzie kontynuowany.

– Szacujemy, że scenariusz zakładający kontynuację działalności zwiększy ślad węglowy w turystyce do 6,5 gigaton w 2025 roku – mówi Malik.

Problematyczne bogactwo

Turystyka rośnie, gdy ludzie się bogacą. Być może nie jest zaskakujące, że Stany Zjednoczone są największym źródłem emisji odpadów turystycznych, zarówno ze względu na swoich obywateli podróżujących po innych krajach, jak i ludzi z innych krajów odwiedzających Stany Zjednoczone.

Ale inne narody szybko nadrabiają zaległości. – Najsilniejszy wzrost odnotowano w gospodarkach wschodzących, takich jak Chiny, Indie i Brazylia, ponieważ zamożni obywatele chcą podróżować do egzotycznych miejsc – mówi Malik.

Zgodnie z tym dane opublikowane w zeszłym miesiącu przez Światową Organizację Turystyki ONZ pokazują, że w 2017 roku Chińczycy wydali najwyższe kwoty w turystyce. Było to aż 258 miliardów dolarów, prawie dwa razy więcej niż 135 miliardów dolarów wydanych przez Amerykanów.

infoplanet ekologia powstrzymaj globalne ocieplenie turystyka


– Jedyna zachęta to hasło „lataj mniej” – mówi Malik. Ale do tej pory ludzie pragnący egzotycznych świąt nie wykazują chęci powstrzymania się od latania. – Wzrost wydatków związanych z turystyką jest silniejszym przyspieszeniem emisji niż wzrost produkcji, budowy lub świadczenia usług – dodaje.