Miód zaczyna powstawać, gdy pszczoła zatrzymuje się na kwiatku i wysysa z niego słodki nektar. Przechowuje go w specjalnym worku, w którym enzymy rozkładają go na cukry proste. Następnie pszczoła wraca do ula, gdzie inne pszczoły przenoszą nektar na plastry miodu. Zawisają nad ich komórkami, tworząc podmuch, który wysusza nektar aż stanie się miodem, a następnie uszczelni komórki woskiem. W ten sposób, aby powstało 0,5 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić 2 mln kwiatów. Jakie tajemnice skrywają jeszcze pszczoły i produkowany przez nich miód? Poznaj najciekawsze z nich!

Czy pszczoły jedzą miód?

infoplanet ekologia pszczoly i miod 1 pszczoly jedza

Kiedy pszczoły polują na nektar, przechowują zebraną słodycz w specjalnym drugim żołądku, przeznaczonym tylko na miód. Skoro nektar nigdy nie był w prawdziwym żołądku pszczoły, to nie został zjedzony.

Skąd pochodzi miód?

Większość miodu pochodzi z gospodarstw, w których przez pszczoły zapylane są jagody, warzywa, drzewa owocowe i drzewa orzechowe. Dzięki nim w najlepszych stanach miodowych USA – Północnej i Południowej Dakocie, Kalifornii, Florydzie i Montanie – zbiera się 79 mln kg miodu rocznie. Pszczoły, zapylając ponad jedną trzecią upraw, zwiększają wartość zbiorów o co najmniej 15 mld dolarów.

Jak długo ludzie używają miodu?

Ludzie gromadzili miód od tysięcy lat. Malowidła jaskiniowe w Hiszpanii pochodzące z 6000 roku p.n.e. pokazują ludzi zbierających miód, zaś wosk pszczeli znaleziono w garnkach. do gotowania w Turcji datowanych na około 8000 rok p.n.e. Do 2400 roku p.n.e. Egipcjanie byli wykwalifikowanymi pszczelarzami. Kiedy wcześni ludzie oczyszczali lasy na pastwiska, tworzyli przyjazne pszczołom siedliska, w których rosły kwiaty i krzewy. Dlatego gdy rolnicy przenosili się na nowe obszary, pszczoły miodne podążały za nimi.

Co ma wspólnego miód z browarnictwem?

infoplanet ekologia pszczoly i miod 4 miod z browarnictwem

Najstarszy znany sfermentowany napój został zrobiony z miodu. Naukowcy odkryli, że zachował się przez 9 tys. lat w słojach garncarskich w północnych Chinach. Przepis zawierał również ryż i owoce. Obecnie browary wykorzystują miód, aby piwo było słodkie lub aby dodać mu aromatu, smaku i ciekawej barwy. Wiele browarów produkuje również miód pitny.

Miód kontra cukier

W tym starciu miód może mieć przewagę, ponieważ ma zdrowe przeciwutleniacze, aminokwasy i witaminy. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że zalety miodu są zbyt małe, aby mieć znaczenie. Poza tym łyżeczka miodu ma 21 kalorii, w porównaniu z 16 kaloriami cukru.

Czy miód pomaga na alergie?

Miód zawiera pyłki, z powodu których niektórzy jedzą go, aby złagodzić katar sienny i alergie. Pomysł osadzony jest na mechanizmie takim jak szczepienie, ale typy pyłków występujących w miodzie rzadko są tymi, które powodują alergie. Dlatego sprawa jest raczej oczywista: miód nie pomaga na alergie sezonowe.

Czy miód pomaga wyzdrowieć?

infoplanet ekologia pszczoly i miod 7 pomaga wyzdrowiec

Stosowanie miodu w leczeniu ran i oparzeń jest od wieków częścią medycyny tradycyjnej. Starożytni Egipcjanie używali go na rany, ponieważ ma naturalne związki, które zwalczają bakterie, przyspieszają gojenie, zapobiegają infekcjom i łagodzą obrzęki. Aby bezpiecznie wykorzystać zalecenia medycyny tradycyjnej, kup miód odpowiedniej jakości, a gdy rana jest poważna – zgłoś się do lekarza.

Jak trwały jest miód?

Miód ma niesamowitą trwałość. Naukowcy znaleźli w egipskich grobowcach garnki miodu, które miały tysiące lat i nadal nadawały się do jedzenia! Niska wilgotność, mocne kwasy i związki przeciwbakteryjne powodują, że psucie się miodu jest prawie niemożliwe tak długo, jak długo jest on szczelnie zamknięty. Dlatego pamięta, aby odpowiednio przechowywać miód: w szczelnie zamkniętym słoiku, w suchym, chłodnym miejscu, takim jak spiżarnia.

Czym jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele jest pożywką dla pszczół. Każda nowonarodzona pszczoła je go przez kilka dni. Ale pszczoły przeznaczone do bycia królowymi dopóki nie dorosną karmione są mleczkiem królewskim. Dlatego są większe i żyją dłużej niż inne pszczoły. Niektórzy mówią, że mleczko pszczele jest również pożywieniem dla ludzi i może leczyć wszystko: od łysienia po menopauzę czy zapalenie stawów. Jednak twierdzenia o mleczku królewskim są bardziej szokujące niż fakty.

Co to jest miód Manuka?

infoplanet ekologia pszczoly i miod 10 miod manuka

Ten ciemny miód, pochodzący z nektaru drzew manuka w Nowej Zelandii, jest popularnym środkiem ludowym na rany, oparzenia i wrzody. Ma związek przeciwbakteryjny, który jest unikalny wśród miodów, dlatego wzbudza zainteresowanie również wśród naukowców. Ostatnie badania potwierdzają stosowanie miodu Manuka w leczeniu ran i chorób skóry oraz w zwalczaniu śmiertelnych bakterii. Objawia się również obiecująco jako sposób na leczenie niektórych nowotworów.

Czy miód jest dobry na przeziębienie?

Badania pokazują, że niewielka ilość miodu pomaga dzieciom mniej kaszleć i lepiej spać, w porównaniu z wieloma dobrze znanymi syropami, lekami i tabletkami antyalergicznymi. Nie zaleca się jednak podawania miodu dzieciom poniżej 1. roku życia, gdyż może on zawierać śladowe ilości jadu kiełbasianego, mogącego wywołać u nich chorobę. Poza tym można go stosować bez ograniczeń.

Źródła: Extension: „Honey Bee Nutrition”, Nature: „Spanish rock art depicting honey gathering during the Mesolithic”, Beer Judge Certification Program „Honey In Beer”

kup artykuly platne