Pszczoły znikają w zastraszającym tempie, zwłaszcza rodzime, takie jak trzmiele i samotne pszczoły, ale pszczoły miodne mają również kłopoty, a pszczelarze zgłaszają ciężkie zimy i straty w lecie.

Rozwiązanie problemu zdrowia pszczół nie jest proste. Pestycydy osłabiają ich układ odpornościowy, powodując, że są podatne na choroby i pasożyty. Zdrowe źródła pożywienia i miejsca do gniazdowania znikają, a ludzie przenoszą pszczoły miodne i trzmiele w celach handlowych, zmniejszając w tym procesie ich różnorodność genetyczną i rozprzestrzeniając pasożytyi patogeny.

infoplanet ekologia ratujmy pszczoly wstep

Utrata siedlisk, ostre i chroniczne zatrucie pestycydami, choroby i pasożyty, nasilenie intensyfikacji rolnictwa konwencjonalnego, a nawet wpływ zmian klimatycznych odbijają się na zdrowiu pszczół. Wiele z naszych pszczół jest chorych, zestresowanych i niedożywionych. Ale każdy z nas może pomóc uratować te pożyteczne owady! Oto kilka prostych rad:


  • Jeśli masz kawałek miejsca przed domem, zasadź drzewa takie jak jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie (i krzewy takie jak jagody), które są doskonałym źródłem pożywienia dla owadów zapylających, podobnie jak wiele warzyw i ziół.

  • Jeśli masz trawnik, przestań go bardzo krótko kosić. Zniszczysz część kwiatów, na których bytują pszczoły, takich jak koniczyna biała. Niech żyją mniszki lekarskie! Są one jednym z pierwszych źródeł bogatych w pyłki, które można wyhodować, a także jednym z ostatnich. Ze względu na kształt i strukturę mniszek lekarski, jego pyłki i nektar są szczególnie dostępne dla wielkiej różnorodności gatunków pszczół przez cały rok.

  • Nawet małe ogrody balkonowe pomagają pożytecznym owadom. Spróbuj dodać wiszące kosze, doniczkowe rodzime rośliny, warzywa, zioła i małe naczynie z wodą z kamykami.

  • Zapewnij domy dla rodzimych pszczół. Czy wiesz, że większość z nich gniazduje w drewnie, suszonych łodygach lub w ziemi? Możesz na swoim balkonie zapewnić owadom drewniane klocki, papierowe słomki lub kawałki bambusa.

infoplanet ekologia ratujmy pszczoly 4 domki dla pszczol


  • Zachowaj część ogrodu w nieporządku, zapewnia to więcej miejsca dla rozwoju dzikiej przyrody. Kawałki drewna w stosie zapewniają schronienie i miejsce do gniazdowania dla samotnych pszczół. Martwe łodygi roślin są idealnym miejscem dla młodych pszczół rodzących się do zimowania. Zostaw plaster gęsto skoszonej lub nagiej ziemi w słonecznym miejscu. Latem umieść w nim płytkie naczynie z wodą i kamykami, tak aby pszczoły (i inne owady) mogły z łatwością pić bez utonięcia (pszczoły miodne wykorzystują wodę, aby pomóc w schłodzeniu uli w upalne dni).​

  • Staraj się wspierać lokalne gospodarstwa, które zapewniają pszczołom dobre warunki do życia, poprzez zapewnienie lepszej bioróżnorodności oraz naturalnych metod uprawy. Sekretem w komercyjnej hodowli pomidorów jest to, iż hodowcy często importują trzmiele do wykonania usługi zapylania. Takie praktyki mają wpływ na dramatyczny spadek rodzimych trzmieli, a królowe są zamknięte w klatkach, aby zapobiec tworzeniu się nowych kolonii. Wszystkie zapylające trzmiele są spalane po 8 tygodniach ciężkiej pracy.

  • Jeśli tylko możesz, uprawiaj własne owoce, warzywa, zioła, które stanowią doskonałą odmianę w diecie pszczół.


Ponadto możesz wziąć udział w projektach sadzenia kwiatów, rejestrowania pszczół i poszukiwania gniazdujących pszczół. To drobiazg, ale może zaczniemy myśleć o tych małych owadach i zdołamy je uratować od zagłady.