Śmieci nigdy nie kojarzyły się tak dobrze, jak w małej afrykańskiej wiosce położnej w południowym Beninie. Wszystko za sprawą lokalnej społeczności współpracującej z centrum przetwarzania odpadów, które pozwala zamienić domowe śmieci na gaz i pieniądze.

Od odpadów do luksusu

– Nasze śmieci stały się złotem. Nie wyrzucamy ich już do lasu, lecz używamy do zarabiania pieniędzy – mówi Alphonse Ago, mieszkający blisko centrum wioski Houegbo. – Każdy kto przyniesie do specjalnego skupu 10 kg odpadów otrzymuje zapłatę w wysokości około 57 centów płatnych w gotówce lub bonie, który może być wykorzystany do zakupy biogazu – dodaje.

Szwajcarska fundacja na rzecz zrównoważonego rozwoju ReBin, wybudowała w niej 1,3-hektarowy obiekt, który co tydzień przetwarza około 6 ton odpadów dających 200 metrów sześciennych biogazu, co stanowi ekwiwalent 164 ton drewna wykorzystywanego do produkcji węgla drzewnego.

infoplanet ekologia smieci na miare zlota od odpadow

Centrum zostało otwarte pod koniec ubiegłego roku. Do tej pory do realizowanego przez nie projektu przystąpiło około 100 gospodarstw domowych w regionie. Jednak centrum planuje produkcje około 400 ton nawozów organicznych rocznie i wzmocnienie wytwarzania biogazu, który jako paliwo jest cennym towarem w wiejskich regionach Afryki, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony.

Tylko korzyści

Agnes Avoce, sprzedawczyni i matka pięciorga dzieci, z dumą zakłada na plecy dużą plastikową butlę gazu. Jak mówi, jest on o wiele czystszy i bardziej wydajny w gotowaniu niż węgiel drzewny, który „brudzi naczynia i sprawia, że choruje”.

Avoce nie jest jedyna. Na odbiór gazu czeka już 5 innych kobiet. Oprócz odpadów z gospodarstw domowych klientów, w biogazowni pojawiają się również śmieci zbierane przez lokalną organizację pozarządową Astome.

infoplanet ekologia smieci na miare zlota dobry pomysl

– Odkąd zdecydowaliśmy się na tę formę płatności, są tu kolejki – mówi Symphorien Adonon, lat 35, który oddaje na skup posortowane odpady z całego tygodnia i uśmiecha się, gdy wkłada do kieszeni otrzymaną gotówkę. – Na co dzień jeżdżę taksówką motocyklową. Teraz mam wystarczająco dużo pieniędzy, aby zrobić zakupy na obiad – mówi.

Dobry pomysł

Cały projekt rozpoczął się po tym, jak szef fundacji ReBin Benin Mark Giannelli został zainspirowany widokiem stert skór ananasowych wyrzuconych w Beninie – 4. co do wielkości afrykańskim eksporterze owoców.

– Widziałem to nie jako problem, ale okazję, prawdziwą kopalnię złota. Szukałem potencjalnego miejsca dla projektu w krajach, takich jak Ghana i Togo, ale entuzjazm, z jakim mieszkańcy Beninu przyjęli moją ideę, przekonał mnie do założenia centrum przetwarzania odpadów właśnie w tym kraju – stwierdził Giannelli w wywiadzie dla AFP. – Celem działań fundacji ma być stworzenie realnej gospodarki, która służy ludności i chroni środowisko. Musimy rozwiązywać lokalnie problemy najlepiej za pomocą lokalnych rozwiązań – mówi dalej prezes organizacji.

infoplanet ekologia smieci na miare zlota korzysci

Lokalne źródła szacują, że w wiosce Houegbo, w której działa jeden z najbardziej uczęszczanych targów w regionie, z samych owoców codziennie powstaje ponad tona odpadów.

Dyrektor projektu Sewai Mardochee twierdzi, że powinien on być powielony w całej Beninie. Jak przekonuje, pozwoliłoby to na stworzenie nowych miejsc pracy i oczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie zużycia drewna opałowego i węgla. Na rozszerzenie projektu ma nadzieję również sam Giannelli. Nie protestują również mieszkańcy. „Nie wiedzieliśmy, że śmieci mogą stać się źródłem szczęścia” – mówi jeden z nich.

kup artykuly platne