Policja i eksperci zajmujący się dziką fauną i florą są coraz mocniej zaniepokojeni liczbą objętych ochroną zwierząt, których życie zostało zakłócone przez obecność dronów. Twierdzą oni, że niektóre urządzenia pojawiają się niebezpiecznie blisko terenów lęgowych ptaków morskich, co rodzi obawę, że niektóre gniazdujące gatunki wpadną w panikę i pospadają z klifów.

W innym opisanym przypadku dron miał spłoszyć foki bytujące na terenie chronionym. Z tego względu szkocki oddział towarzystwa na rzecz ochrony dzikiej przyrody (PAW) uważa, iż niezwykle ważne jest, aby operatorzy niezwykle popularnych w ostatnim czasie maszyn znali przepisy prawa, a także kierowali się dobrem chronionych gatunków.

infoplanet ekologia srodowisko naturalne a drony ptaki

– Często spotykamy się z doniesieniami na temat maszyn pojawiających się np. w okolicach kolonii ptaków morskich. Chociaż nagrania wykonane w tych okolicznościach mogą być bardzo widowiskowe, operator musi pamiętać o negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Zwłaszcza ptaki drapieżne mogą postrzegać drony jako zagrożenie lub też potencjalną ofiarę – mówi Andy Turner, szkocki oficer ds. ochrony dzikiej flory i fauny.

Co istotne, na niektórych terenach objętych statusem rezerwatów korzystanie z dronów może być przestępstwem. Dotyczy to wielu państw Europy i świata. Zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, takie jak orzeł przedni, delfiny, wieloryby czy foki, są w większości krajów świata chronione przez cały rok lub przynajmniej w okresie lęgowym.

infoplanet ekologia srodowisko naturalne a drony ptaki

Drony są szeroko stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych filmowców. Jednak Raymond Besant, reporter dzikiej przyrody realizujący m.in. programy dla BBC, stwierdza, że maszyny te są dość hałaśliwe, przez co ich wykorzystywanie w sposób bezpieczny wiąże się z zachowaniem należytej ostrożności i uwagi.

kup artykuly platne