Zamiast utylizować zużyte i niepotrzebne ubrania możemy przekształcić je w materiały budowlane. To technika, dzięki której hity zeszłego sezonu będą rozdrabniane i zamieniane w panele na podłogi lub ściany.

Od mody do recyclingu

Dzisiejsza obfitość tanich ubrań i krótkotrwałych trendów w modzie skutkuje tym, że większość odzieży po kilku sezonach jest wyrzucana, generując rocznie 10 mln ton odpadów w samych USA. Co gorsze, w miarę stopniowego rozkładu ubrania uwalniają toksyczne chemikalia i gazy cieplarniane.

– To nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także nie daje szansy przekształcenia cennych włókien odzieżowych w nowe produkty – wyjaśnia Veena Sahajwalla z University of New South Wales w Australii.

infoplanet ekologia ubrania na materialy budowlane rozne gusta

Dlatego Sahajwalla i jej zespół zebrali ubrania z koszy charytatywnych, aby stworzyć materiały budowlane. Po ręcznym usunięciu zamków błyskawicznych, guzików, sprzączek i pozostałych litych elementów, naukowcy zmielili resztkę mieszanki bawełny, poliestru, nylonu i innych tkanin za pomocą drobnoziarnistej strzępiarki, a następnie potraktowali otrzymaną włókninę substancją chemiczną, aby skleić ze sobą poszczególne składniki włókien. Finalnie włóknina została skompresowana, a pod wpływem ciepła uformowano ją w panele.

Różne gusta, różne panele

W serii testów powstałe panele okazały się mocne, wodoodporne i minimalnie palne. Co więcej, ich właściwości nie są stałe – można je również precyzyjnie dopasować, mieszając włókninę z innymi odpadami, takimi jak wypełniacz do trocin ze starych kanap.

Panele miały różne kolory i tekstury przypominające drewno, ceramikę lub kamień, w zależności od zastosowanej mieszanki składników, dzięki czemu nadawały się do zastosowania jako płytki podłogowe, panele ścienne lub inne wykończenia wnętrz. Ich wytrzymałość może również sprawić, że będą odpowiednie do zastosowań nośnych – przekonuje Sahajwalla.

Zespół buduje teraz małą fabrykę w piwnicy budynku uniwersyteckiego, aby sprawdzić, czy proces recyklingu może zostać skomercjalizowany. Jednym z wyzwań, przed jakimi stoją, jest przekształcenie mieszanek różnych ubrań w materiały budowlane o stałych właściwościach. Jak przekonuje Sahajwalla, może to wymagać zmieszania odpowiednich proporcji danego składnika.

Projekt grupy badawczej jest pierwszą próbą przekształcenia starych ubrań w solidne materiały budowlane. Jednak naukowcy w Europie pracują już nad recyklingiem ubrań na miękkie maty, które będą mogły posłużyć jako izolatory ciepła i hałasu w podłogach, ścianach i sufitach.

Źródło: Journal of Cleaner Production, DOI: 10.1016 / j.jclepro.2018.10.227

kup artykuly platne