Ekolodzy sprawdzili materiał archiwalny z wyścigu rowerowego Tour of Flanders sprzed trzech dekad, aby zaobserwować wpływ zmian klimatycznych na drzewa. Czy się udało?

infoplanet ekologia wyscigi kolarskie a zmiany klimatyczne kwiaty

Tour of Flanders odbywa się każdego roku na początku kwietnia na 267-kilometrowej trasie wzdłuż belgijskich dróg. Pieter De Frenne z Uniwersytetu w Gandawie uznał, że materiał filmowy może dostarczyć cennych informacji o tym, jak zmieniał się czas kwitnienia drzew na trasie wyścigu.

– Zauważyłem, że te wcześniejsze edycje są inne niż obecnie, a drzewa w otaczającym krajobrazie nigdy nie mają liści. Dlatego spędziliśmy z zespołem kilka tygodni na oglądaniu materiałów archiwalnych i zebraliśmy na ich podstawie dane o drzewach. To była świetna zabawa – mówi badacz.

Dane potwierdziły podejrzenia ekologów. Przed 1990 rokiem w czasie wyścigu prawie żadne drzewo nie miało liści. Z upływem czasu coraz więcej drzew widocznych w materiale telewizyjnym kwitło. W pełni rozwinięte liście miały między innymi magnolie, grab i brzoza.

– To było bardzo niezwykłe odkrycie. Obserwowane różnice były większe niż się spodziewaliśmy  – mówi De Frenne. – Ta zmiana zbiegła się ze wzrostem średniej temperatury w regionie o około 1,5°C od 1980 roku. Wcześniejsze pojawienie się liści pozwala szybciej rosnąć drzewom, ale z drugiej strony wywołuje efekt domina dla innych gatunków – wyjaśnia.

infoplanet ekologia wyscigi kolarskie a zmiany klimatyczne rower

Szybciej rozwijające się liście nie przepuszczają światła słonecznego dla roślin rosnących pod drzewami, te z kolei, nie mając wystarczającej ilości światła słonecznego, bardzo często nie kwitną. To zaś oznacza, że owady mają mniej nektaru. W efekcie, obserwacje wyścigu kolarskiego mogą wpłynąć na działanie całego ekosystemu.