Susza panująca w RPA zmusiła tamtejsze władze do wprowadzenia ograniczeń w zużyciu wody do 50 litrów dziennie na osobę (liczba ta może zostać zmniejszona do 25 litrów). Ponieważ przez ostatnie lata susze nawiedzają również nasz kraj, warto zapoznać się ze sposobami, które pomogą nam oszczędzać wodę nie tylko w czasie ewentualnego kryzysu, ale i na co dzień. Oto kilka porad, którymi dzieli się rodzina z RPA zużywająca obecnie około 30-40 litrów wody na osobę dziennie.

W łazience

1. Czekając na ciepłą wodę w kranie, zapewne spuszczasz mniejszą lub większą ilość zimnej. Wykorzystuj ją do picia lub gotowania – wystarczy podstawić pod kran butelkę.

2. Jeśli możesz, wykorzystuj wodę użytą do kąpieli lub mycia zębów po raz kolejny – do spłukiwania toalety.

3. Sprawdź, czy żaden kran nie przecieka.

infoplanet ekologia wyzwanie 50 litrow wody dziennie w lazience

4. Gdy bierzesz prysznic, zużywaj wodę tylko wtedy, gdy jej naprawdę potrzebujesz – aby zmoczyć skórę i włosy, a później do spłukania szamponu. O zakręcaniu wody, np. podczas mycia zębów, chyba nie musimy nawet przypominać.

5. Bierz prysznic z małżonkiem lub partnerem. Będzie to miało wiele zalet, z oszczędnością wody włącznie.

W kuchni

1. Niedopitą wodę ze szklanek czy butelek wlewaj do miski swojego pupila lub podlej nią kwiaty.

2. Zamiast szklanki do picia wody używaj butelki – pod koniec dnia będziesz mógł ją schować do lodówki.

3. Zamiast w wodzie gotuj potrawy w kuchence mikrofalowej lub na parze. Używaj szybkowaru lub garnka z kilkoma warstwami – będziesz mógł przyrządzać kilka produktów jednocześnie. Makaron zastępuj np. kaszą kuskus lub ryżem.

infoplanet ekologia wyzwanie 50 litrow wody dziennie w kuchni

4. Myj warzywa i owoce w misce, a następnie wykorzystuj wodę do podlewania kwiatów lub spłukiwania toalety.

5. Podawaj przekąski, które nie wymagają talerza lub zacznij używać papierowych – naczynia wielorazowego użytku nie są zbyt ekologiczne, jednak z pewnością pomogą zaoszczędzić wodę w okresie oczekiwania na deszcz.

W domu i ogrodzie

1. Wybieraj do prania program zużywający jak najmniej wody i pamiętaj, aby bęben pralki był pełny – niektóre urządzenia potrafią zużywać nawet kilkadziesiąt litrów wody na każde pranie.

2. Nie wszystko musisz prać codziennie – zwłaszcza ręczniki czy spodnie używane jeden raz.

3. Zbieraj deszczówkę – możesz ją wykorzystywać do podlewania roślin czy spłukiwania wody w toalecie.

infoplanet ekologia wyzwanie 50 litrow wody dziennie w domu

4. Staraj się unikać sadzenia w ogrodzie roślinności wymagającej dużych ilości wody. Unikaj również dużych połaci przystrzyżonych trawników – cień rzucany przez lokalne gatunki drzew może okazać się bezcenny.

Pamiętaj, że zużywana woda to również ta, z której korzystasz poza domem (będąc na siłowni, jedząc obiad w restauracji czy przebywając w pracy). Nie zapominaj o oszczędzaniu wody, gdziekolwiek jesteś!