Jak wynika z danych Kanadyjskiego Departamentu Rybołówstwa, morze otaczające Labrador ociepla się w niespotykanym tempie.

Ekstremalne wahania pogody

Klimatolodzy informują, że region jest niestabilny klimatycznie, z ekstremalnymi wahaniami pogody, które mogą wzmacniać – a czasem wręcz maskować – zachodzące zmiany. Obecnie, zima w regionie jest o około sześć tygodni krótsza, a zasięg pokrywy lodowej jest o około trzykrotnie mniejszy niż dziesięć lat temu. Jeśli spojrzeć na wskaźnik ocieplenia od końca lat 80. do 2015 roku, jest to jedno z najszybciej ocieplających się miejsc na świecie.

Dla ludzi z Rigolet, byłego posterunku handlowego, który jest najbardziej wysuniętą na południe społecznością Inuitów w Kanadzie, znikający lód i coraz bardziej nieprzewidywalne pory roku oznaczają konieczność adaptacji, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyli.

infoplanet ekologia zmiany klimatu wahania pogody

Innuici to głównie traperzy i myśliwi, dlatego ich dieta składa się głównie z dziczyzny, jagód, pstrągów i fok, jest zatem podobna do tej, którą stosowali ich przodkowie 8 000 lat temu. Jednak wszystkie umiejętności, które zdobyli od starszych pokoleń, wkrótce mogą stać się nieistotne.

Zmiana klimatu – zmiana życia?

Coraz więcej Inuitów opiera swoją dietę na drogiej, kupowanej w sklepach żywności przetworzonej, która jest bezpieczniejsza i łatwiejsza do zdobycia niż to, co uda się złowić lub upolować. Pozyskiwanie pożywienia dodatkowo utrudniają znikający lód i coraz bardziej zmienna pogoda, które często odcinając ludzi od łowisk sprawiają, że podróże są coraz bardziej niebezpieczne.

Ponieważ w świecie Inuitów nie ma dróg, ludzie od dawna polegali na śladach na lodzie, zamrożonych liniach ratunkowych. Są one jednak coraz bardziej zawodne, ponieważ nagłe odwilże oraz cienki lód zwiększają niebezpieczeństwo. Ubiegłej zimy lód nie zamarzał aż do lutego, co było szczególnie uciążliwe dla myśliwych i dostawców, którzy nie mogą wyjechać na ląd.

infoplanet ekologia zmiany klimatu zmiana zycia

Na zmiany reagują również zwierzęta – owady, które od jakiegoś czasu pojawiają się na wiosnę coraz wcześniej. Przykładowo, muchy pojawiały się niegdyś w końcu czerwca, obecnie – są już w maju. Do zatoki przybywają również nowe gatunki, od kormoranów po rekiny czy żółwie morskie, poszukujące jedzenia. Coraz dalej w górę zatoki przenoszą się też foki, stanowiące kluczowe źródło pożywienia i skór do produkcji nieprzemakalnych ubrań. Zmieniający się klimat nie pozostaje bez wpływu również na spadek pogłowia karibu w zatoce.

– Naprawdę jesteśmy jak wyspa. Potrzebujemy lodu, aby nas połączył – mówią Inuici.

Razem czy osobno?

Życie Inuitów toczy się w społeczności – myśliwi dostarczają do zamrażarek mięso, z którego korzysta społeczność. Pożywieniem dzielą się z seniorami i innymi, którzy nie mogą samodzielnie polować. W efekcie zamrażarki są wypełnione różnorodnym jedzeniem. Każdego roku społeczność Rigolet może zabić dwa niedźwiedzie polarne, a mięso dzieli się na rodziny wzdłuż i w dół wybrzeża.

Naukowcy twierdzą, że wpływ zmian klimatu na psychikę Inuitów jest znaczący i dopiero zaczyna być rozumiany. Pracownicy społeczni martwią się, że oznacza to większe spożycie narkotyków i alkoholu, szczególnie w miejscu, w którym wskaźnik samobójstw znacznie przewyższa średnią krajową.

– Ziemia nie jest dla nich tylko ziemią. To rodzina, to krewni, to część ciebie. Każdy aspekt kultury Eskimosów wyrasta z lądu – wyjaśnia Ashlee Cunsolo, dyrektor Instytutu Labradorów w Happy Valley-Goose Bay.

infoplanet ekologia zmiany klimatu a psychika eskimosow razem czy osobno

Gwałtowne zmiany powodują, że Eskimosi odczuwają zwiększone poczucie niepokoju, depresji i żalu.


– Zmiany klimatu zakłócają połączenie z ziemią, wiedzę i mądrość zdobywane przez setki lat. To jest przerażające dla ludności – dodaje Cunsolo.