Jak donosi BBC, 64-letnia kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas oficjalnego powitania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Berlinie dostała wyraźnych drgawek wskutek odwodnienia organizmu i panującego upału.

Kanclerz Niemiec, pomimo widocznych drgawek, walczyła ze swoim ciałem, chcąc dotrwać w wyprostowanej pozycji do końca melodii hymnów obu krajów, które grała wojskowa orkiestra podczas powitania. Jak zapewniła później Angela Merkel, choć sytuacja mogła wyglądać groźnie, wszystko jest z nią w porządku i „czuje się bardzo dobrze”.

Jak potwierdzili lekarze, kanclerz Niemiec była jedynie odwodniona i osłabiona wskutek upałów, utrzymujących się w Berlinie. W czasie oficjalnych uroczystości temperatura w Berlinie wynosiła około 30 stopni Celsjusza.

– Wypiłam co najmniej trzy szklanki wody, więc wszystko czuję się teraz bardzo dobrze – zapewniała później Angela Merkel, odpowiadając na pytania zaniepokojonych dziennikarzy podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy.

Do stanu zdrowia kanclerz Niemiec odniósł się również jej gość – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zapewniał, choć na nagraniu nie wygląda na poruszonego, był gotów w razie potrzeby pospieszyć Angeli Merkel z pomocą. „Stała obok mnie i była całkowicie bezpieczna” – zapewniał dziennikarzy prezydent Wołodymyr Zełenski.