Zespół „Budka Suflera” wydał oświadczenie, w którym informuje, iż współzałożyciel grupy Romuald Lipko walczy z chorobą nowotworową. Koledzy z zespołu na stronie internetowej proszą o wsparcie dla muzyka.

– Romek Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową – głosi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej i w mediach społecznościowych „Budki Suflera”.

69-letni muzyk diagnozę raka usłyszał w czerwcu. Początkowo Romuald Lipko był leczony w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie. Po tym, jak uznano, że lekarze w Polsce nie są w stanie kontynuować terapii muzyka, trafił do kliniki w niemieckim Magdeburgu, która jest jedynym na świecie miejscem, w którym leczone są nowotwory tego typu.

– Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym – relacjonują członkowie Budki Suflera w oświadczeniu na stronie internetowej.

infoplanet gwiazdy i zdrowie muzyk Budki Suflera ma raka

Artyści z zespołu zaapelowali do fanów o każde, choćby najmniejsze, gesty wsparcia dla Romualda Lipko.

– Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy… Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… – napisali muzycy.

Romuald Lipko był basistą od początku lat 70., a następnie działał jako klawiszowiec i kompozytor w zespole „Budka Suflera”. W świecie muzycznym uznano go za jednego z prekursorów nurtu new romantic. Choroba muzyka poruszyła wielu fanów. 7 lipca za jego zdrowie modlitwy odprawiono w parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Lublinie, gdzie urodził się artysta.