Jak poinformowali pozostali członkowie Budka Suflera, w nocy z czwartku na piątek, w wieku 69 lat zmarł lider zespołu, kompozytor i multiinstrumentalista Romuald Lipko. Muzyk przegrał walkę z chorobą nowotworową.

– Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów – napisali na stronie internetowej bliscy i przyjaciele muzyka.

O nowotworze wątroby muzyka wiadomo było od lipca 2019 roku. Już we wrześniu ubiegłego roku członkowie Budki Suflera Mieczysław Jurecki i Tomasz Zeliszewski w programie Kuby Wojewódzkiego mówili, że ma kłopoty ze zdrowiem, jest w szpitalu i jedzie na przeszczep.

– Romek Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel... walczy z chorobą nowotworową – pisano wówczas w oświadczeniu wydanym przez Budkę Suflera.

Zespół prosił wtedy o choćby najmniejsze gesty wsparcia dla muzyka, który trafił do specjalistycznej kliniki w Magdeburgu. Miało być to jedyne miejsce na świecie, w którym podejmuje się walkę z nowotworami typu, z którym walczył muzyk.

infoplanet gwiazdy i zdrowie zmarl romuald lipko

Romuald Lipko w 1974 roku zaczynał w Budce Suflera Lipko jako basista, od lat 80. grał już jako klawiszowiec. Przez lata, wraz z Krzysztofem Cugowskim, był liderem zespołu. W 2014 roku muzycy ogłosili, że kończą działalność zespołową. Od 2015 roku Lipko grał z zespołem Romuald Lipko Band, wykonując standardy polskiej muzyki rozrywkowej. W połowie 2019 roku powrócił na estradę z Budką Suflera w nowym składzie – z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą. Po singlu „Gdyby jutra nie było” zespół zapowiedział nowy album i trasy koncertowe. Najbliższy koncert miał odbyć się 14 lutego w Lublinie.

Lipko tworzył lub współtworzył wszystkie największe przeboje Budki Suflera, w tym piosenki: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Takie tango”, „Bal wszystkich świętych”, „Za ostatni grosz” czy „Ratujmy, co się da”. Jako kompozytor odpowiadał również za powstanie również wielkich przebojów innych artystów, np. „Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar, „Dmuchawce, latawce, wiatr” i „Malinowy król” Urszuli, „Aleja gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej, „Tak nam słodko, tak nam gorzko” Maryli Rodowicz czy „Wszystko, czego dziś chcę” Izabeli Troja nowskiej. Skomponował również hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

We wrześniu 2019 roku na oficjalnej stronie internetowej zespołu Romuald Lipko opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie w walce z chorobą nowotworową. Za wybitne zasługi dla polskiej kultury został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.