Po tym, jak gubernator Gruzji Brianem Kempem podpisał ustawę zakazującą aborcji po 6 tygodniach ciąży, wstrząsające oświadczenie złożyła Milla Jovovich.

Aktorka zwróciła uwagę na procedurę przerywania ciąży i dostęp do bezpiecznej aborcji, który w niektórych krajach jest trudny, jeśli nie niemożliwy. 43-letnia matka dwójki dzieci ujawniła, że 2 lata temu przez cztery i pół miesiąca była w ciąży. Podczas kręcenia filmu w Europie Wschodniej pojawiła się jednak konieczność przeprowadzenia aborcji ze względów medycznych.

– Poroniłam i powiedziano mi, że muszę być przytomna przez całą procedurę. To było jedno z najbardziej przerażających doświadczeń, jakie kiedykolwiek przeżyłam. Nadal mam koszmary z tym związane. Byłam sama i bezradna. Kiedy myślę o tym, że kobiety mogą stanąć w obliczu aborcji w jeszcze gorszych warunkach niż ja z powodu nowych praw, mój żołądek się wywraca – wyjaśniła na Instagramie.

Chociaż związek między przerwaniem ciąży a depresją pozostaje niejasny, emocjonalne skutki uboczne po aborcji nie są rzadkie, bez względu na to czy była planowana, czy nie. Jovovich opowiedziała szczerze o wyniszczających dla psychiki skutkach ubocznych, jakie miałą po aborcji.

 


 

 


 

  

 

 


 

 


 

 

 


I don’t like to get political and I try to only do it if a really have to and this is one of those times. If someone doesn’t want to continue reading, you have been warned. Our rights as women to obtain safe abortions by experienced doctors are again at stake. Last Tuesday, Georgia Governor Brian Kemp signed a draconian bill into law that outlaws all abortions after six weeks — before most women even realize they’re pregnant — including in cases of RAPE OR INCEST. This makes Georgia the sixth state to pass such a restrictive six-week abortion ban, joining Ohio, Mississippi, Kentucky, Iowa, and North Dakota. These laws haven’t been passed yet, but lawmakers in these states are trying. Abortion is hard enough for women on an emotional level without having to go through it in potentially unsafe and unsanitary conditions. I myself went through an emergency abortion 2 years ago. I was 4 1/2 months pregnant and shooting on location in Eastern Europe. I went into pre term labor and told that I had to be awake for the whole procedure. It was one of the most horrific experiences I have ever gone through. I still have nightmares about it. I was alone and helpless. When I think about the fact that women might have to face abortions in even worse conditions than I did because of new laws, my stomach turns. I spiraled into one of the worst depressions of my life and had to work extremely hard to find my way out. I took time off of my career. I isolated myself for months and had to keep a strong face for my two amazing kids. I started gardening, eating healthier and going to the gym everyday because I didn’t want to jump into taking anti depressants unless I had tried every other alternative. Thank God I was able to find my way out of that personal hell without turning to medication, but the memory of what I went through and what I lost will be with me till the day I die. Abortion is a nightmare at its best. No woman wants to go through that. But we have to fight to make sure our rights are preserved to obtain a safe one if we need to. I never wanted to speak about this experience. But I cannot remain silent when so much is at stake. #prochoice #prochoicegeneration

Post udostępniony przez Milla Jovovich (@millajovovich)
– Wpadłam w jedną z najgorszych depresji i musiałam bardzo się starać, aby z niej wyjść. Przerwałam karierę. Przez kilka miesięcy izolowałam się. Jednak musiałam być silna dla dwójki moich wspaniałych dzieci – relacjonuje aktorka.

Po powrocie do zdrowia, gwiazda opowiedziała o swoich doświadczeniach, by włączyć się w dyskusję dotyczącą obrony prawa kobiety do aborcji, która powinna być nie tylko legalna, ale również bezpieczna.

– Aborcja jest wystarczająco trudna dla kobiet na poziomie emocjonalnym, by nie były zmuszone również do przechodzenia przez nią w potencjalnie niebezpiecznych i niehigienicznych warunkach – napisała gwiazda.