Cztery dni pełne wrażeń

 

Dziś startuje festiwal Inny Wymiar. To będą cztery dni (31 sierpnia–3 września) wypełnione kilkudziesięcioma wydarzeniami – koncertami, spektaklami, pokazami mody, wystawami i warsztatami. Inny Wymiar odbędzie się już po raz piąty w ramach Wschodu Kultury w Białymstoku. Nawiąże on do historycznej wielokulturowości miasta i regionu.

Każda edycja festiwalu poświęcona jest innej narodowości, do tej pory byli to Tatarzy, Białorusini, Żydzi i Ukraińcy. Tegorocznym motywem przewodnim jest swoista Wieża Babel, wydarzenia będą związane z szeroko pojętym Wschodem i krajami Partnerstwa Wschodniego. W ramach festiwalu prezentowane będą poszczególne wymiary muzyki, teatru, sztuki, filmu, mody i społeczności. Do stolicy Podlasia przyjadą nie tylko artyści z Polski, ale także z Gruzji, Armenii, Stanów Zjednoczonych, Jemenu, Izraela, Słowenii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Syrii.

– Białystok to miasto o bardzo zróżnicowanej kulturze, w jednym miejscu przecinają się szlaki wielu narodowości i naszym zdaniem należy podkreślać tę różnorodność, pokazywać bogactwo wielokulturowości Podlasia – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dlatego też warto w tym tygodniu odwiedzić nasze miasto i wziąć udział w zaplanowanych wydarzeniach.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc w niektórych przypadkach obowiązują bezpłatne wejściówki. Informacja o wejściówkach jest dostępna na stronie internetowej. Na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury znajduje się także szczegółowy program festiwalu.

Inny Wymiar istnieje od 2007 roku. W 2013 roku pojawił się w nowej odsłonie, w ramach projektu Wschód Kultury będącego formą współpracy kulturalnej trzech miast (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd