Robotyka na usługach filmu

   • Łaziki marsjańskie studentów Politechniki Białostockiej wystąpią w filmie
  • „Początek” to nowatorski projekt artysty wizualnego Huberta Czerepoka
  • Z pomocą łazików artysta nakręci film o początku cywilizacji 

Łaziki marsjańskie, skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej i wyposażone w kamery, nakręcą i wystąpią w filmie o początku cywilizacji. Projekt artysty Huberta Czerepoka wsparło m.in. Miasto Białystok.

„Początek” to nowatorski projekt artysty wizualnego Huberta Czerepoka. Z pomocą łazików marsjańskich i zainstalowanych na nich kamer GoPro i 360 stopni artysta nakręci film w jednym z najstarszych miejsc kultu stworzonych przez człowieka (Karahan Tepe, Turcja). Będzie to próba odpowiedzi na pytanie o początek cywilizacji. Historia najstarszej świątyni zbudowanej przez człowieka opowiedziana zostanie z punktu widzenia maszyn. Bohaterami będą łaziki: Magma 2, Red, oraz Next.

 

– Jestem bardzo ciekaw efektów pracy nad tym projektem, w który zaangażowali się między innymi białostoczanie – mówi odpowiedzialny za kulturę w Białymstoku zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Tym bardziej że umożliwia on współpracę ośrodków akademickich i instytucji sztuki współczesnej oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. To także szansa na promocję naszego miasta – dodaje.

Film będzie miał premierę podczas indywidualnej wystawy Huberta Czerepoka we wrześniu 2017 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz kolejne odsłony wykorzystujące projekcję 360 stopni w szczecińskiej Tafostacji Sztuki oraz białostockiej Galerii Arsenał (2018 r.). Kuratorem wystawy będzie Monika Szewczyk.

 

Fabuła filmu „Początek” jest inspirowana produkcją „Stalker” Andrieja Tarkowskiego. Łaziki przemierzające płaskowyż i korytarze wykopalisk prowadzą ze sobą rozmowy, które tworzą dialog o początkach istnienia naszej cywilizacji.

Przy realizacji tego multidyscyplinarnego projektu filmowego o charakterze naukowo-badawczo-eksperymentalnym współpracują m.in.: Politechnika Białostocka, Akademia Sztuki w Szczecinie, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku oraz instytucje zagraniczne.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd