Wyśpiewali i wytańczyli nagrodę

   • W Słupsku odbył się Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2017
  • Wystąpiło ponad dwadzieścia zespołów z różnych regionów Polski
  • Miał za zadanie kultywowanie i upowszechnianie dorobku dziedzictwa kulturowego wsi 

25 czerwca w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku odbył się Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2017. Imprezę poprzedziła msza św. w intencji twórców ludowych w kościele Mariackim w Słupsku. Po niej odbył się przemarsz uczestników Festiwalu, z towarzyszeniem Usteckiej Orkiestry Dętej, do Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Na miejscu – ok. godz. 11.20 – rozpoczęły się oficjalne prezentacje festiwalowe.

 

Wystąpiło ponad dwadzieścia zespołów z różnych regionów Polski. Przedsięwzięcie miało za zadanie kultywowanie i upowszechnianie dorobku dziedzictwa kulturowego wsi, propagowanie tradycji ludowych i folkloru. Głównym celem imprezy była prezentacja i ocena dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych biorących udział w Festiwalu. Zamiarem organizatorów było przybliżanie mieszkańcom Słupska i powiatu słupskiego oraz przyjezdnym piękna zawartego w śpiewie, tańcu i muzyce ludowej.

Region kujawski reprezentował Zespół Ludowy Gniewkowianie. Wyśpiewał i wytańczył II miejsce trzema utworami: „Pocożeś mnie matuleńko”, „Trzej ptaszkowie” oraz „Żono kochana moja”. Tym samym zdobył nagrodę Starosty Słupskiego w wysokości 1000 zł.

– Wszystkie zespoły były oceniane w jednej kategorii. Rywalizowaliśmy z zespołami pieśni i tańca, kapelami, co nie było łatwe. Przyznano jedno wyróżnienie i trzy miejsca. Byliśmy zaszczyceni mogąc reprezentować nasze Kujawy. Cieszymy się bardzo, że komisja doceniła nasze śpiewy, tańce i otrzymaliśmy II nagrodę Starosty Słupskiego – mówi kierownik zespołu Agnieszka Szafrańska.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd