Emocje na światowym poziomie

   • Już wkrótce ruszy 6. Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival”
  • W jego trakcie przyznane zostaną nagrody „Ikona Kina” oraz „Latarnik”
  • W programie ciekawe filmowe propozycje, a także filmy zakwalifikowane do 3 konkursów 

Podczas 6. Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego „Suspense Film Festival” przyznane zostaną nagrody „Ikona Kina” oraz „Latarnik”. W programie Festiwalu znajdą się ciekawe filmowe propozycje w sekcjach: Polskie Kino Sensacyjne, Popołudnia z serialem HBO, Nocny Maraton Filmowy oraz KINO ŚWIAT przedstawia KINO EMOCJI, a także filmy zakwalifikowane do trzech konkursów filmowych.

Festiwal rozpocznie się 5 lipca uroczystą Galą Otwarcia, na której przyznane zostaną nagrody filmowe. Laureatami „Ikony Polskiego Kina” szóstej edycji Suspense Film Festival są Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski. „Ikonę Światowego Kina” odbierze na uroczystej gali Franco Nero. „Latarnika” – Nagrodę Filmową wręczaną Reżyserowi, który wykorzystując reguły kina gatunkowego tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy – otrzyma Janusz Majewski i Abel Ferrara.

W programie Festiwalu wyjątkową sekcję stanowić będą filmy zakwalifikowane do dwóch międzynarodowych konkursów filmowych – „Suspense Film Competition” i „Eye on Films Competition”. W konkursie na najlepszy europejski film sensacyjny – „Suspense Film Competition” – wezmą udział produkcje z różnych europejskich krajów, m.in. z Norwegii, Słowacji, Belgii, Austrii, Włoch, Węgier i Hiszpanii. Polskim reprezentantem jest film „Amok” w reżyserii Kasi Adamik – emocjonujący thriller psychologiczny, w którym przeplatają się miłość, zdrada i niepohamowana żądza, oparty na prawdziwej historii. Zwycięzcę, który nagrodzony zostanie statuetką „Golden Seahorse”, wybierze międzynarodowe jury.

W tym roku odbędzie się ponownie, organizowany wspólnie z francuską firmą Wide Management, konkurs na najlepszy pełnometrażowy debiut sensacyjny. O nagrodę „Green Seahorse” w konkursie „Eye on Films” powalczą filmy reżyserów z Holandii, Hiszpanii, Francji i Polski, a główne wyróżnienie w postaci postprodukcji następnego  filmu Laureata ufundowało Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Na młodych twórców filmowych czeka także kolejna edycja konkursu „First Shot”. Zadaniem konkursowym jest realizacja autorskiego, krótkiego (do 30 minut) filmu fabularnego. Wśród nadesłanych realizacji, organizatorzy Festiwalu wyselekcjonują 10 filmów fabularnych, które zaprezentowane zostaną na Festiwalu w Kołobrzegu.

Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z Kubą Pruszkowskim, współtwórcą nagrodzonych Oscarem 2017 efektów cyfrowych do filmu „Księga Dżungli”, który przyleci z Kanady, aby zaprezentować najnowsze możliwości technik cyfrowych w filmie.

W ramach sekcji KINO ŚWIAT przedstawia KINO EMOCJI wieczorami odbędą się projekcje nowych filmów sensacyjnych, thrillerów i horrorów na Letniej Scenie plenerowej w Kołobrzegu. Popołudniami w Regionalnym Centrum Kultury można będzie oglądać II serię PAKTU – serialu produkowanego przez HBO.

W programie Festiwalu usłyszymy także recital Ewy Błaszczyk, w którym znalazły się utwory autorstwa m.in. Agnieszki Osieckiej, Jacka Kleyffa, Stanisława Soyki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jacka Janczarskiego z muzyką Jerzego Satanowskiego, Zygmunta Koniecznego, czy Włodzimierza Wysockiego. Recital adresowany jest zarówno do wielbicieli gatunku, jak i do wszystkich osób otwartych na muzykę pełną emocji, wrażliwych na niezwykłość świata z jego jasnymi i ciemnymi barwami.

Ponadto uczestnicy Suspense Film Festival będą mieli okazję obejrzeć w Kołobrzegu fragment liczącej ponad 3 tysiące zdjęć wystawy, należącej do wrocławskiej Hali Stulecia, zatytułowanej MARILYN & MARLENA. Ikony kobiecości w obiektywie Miltona H. Greene’a. Wybór obejmuje około 30 fotografii obu aktorek.

Do Kołobrzegu zjadą goście ze świata filmu – Magdalena Zawadzka, Ewa Błaszczyk, Kinga Preis, Małgorzata Foremniak, Abel Ferrara, Franco Nero, Janusz Majewski , Piotr Fronczewski, Arkadiusz Jakubik, Barłomiej Topa, Tomasz Raczek, Piotr Gąsowski, Bodo Kox, Leszek Stanek, Sebastian Stankiewicz i inni.

Więcej informacji na temat wydarzenia i konkursów filmowych można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd