Kraków. Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Już w najbliższą niedzielę, 20 listopada, odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Hasło projektu to „Muzeum od kuchni”.

– 23 instytucje wraz z oddziałami w tym roku otwierają swoje podwoje dla zwiedzających – mieszkańców Krakowa i turystów. Będzie to okazja, żeby – jak w haśle tego wydarzenia – zobaczyć muzeum od kuchni i wziąć udział w wyjątkowych atrakcjach, które na ten dzień przygotowują instytucje muzealne. Będą to specjalne programy edukacyjne dla najmłodszych i starszych dzieci, gra miejska, pokazy filmowe i wiele, wiele innych. W tym roku program wydarzenia jest niezwykle bogaty – zachęca Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który w organizację Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich angażuje się od samego początku.

Impreza ma charakter edukacyjny i rodzinny, jej celem jest przybliżenie historii miasta i jego dziedzictwa kulturowego poprzez ukazanie różnorodnych zasobów muzealnych, szczególnie tych, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, muzea przygotowują szereg dodatkowych atrakcji. Są to m.in.: wykłady, warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikami.

Dzień Otwartych Drzwi odbywa się zawsze w listopadzie. Muzea otwarte są dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 16.00 (niektóre są czynne dłużej). Wstęp do muzeów jest wolny, jednak w niektórych z nich należy wcześniej zarezerwować miejsce.

 

W tegorocznej edycji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich weźmie udział sześć muzeów miejskich: Muzeum AK, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z dziesięcioma oddziałami, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum PRL-u oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.