Pantomima towarem międzynarodowym

 

Krakowski Teatr KTO, jeden z najbardziej cenionych teatrów ulicznych w Europie, zaprezentuje jutro, 20 lipca 2017 r., na rynku w Lipsku spektakl „Peregrinus”. W realizacji projektu uczestniczą lipska spółka turystyczna i marketingowa Leipzig Tourismus und Marketing GmbH, Holding Środkowoniemieckich Portów Lotniczych, Instytut Polski w Berlinie – Filia w Lipsku i Referat Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska.

 

Teatr KTO obchodzi w 2017 r. jubileusz swojego 40-lecia. Od 1988 r. organizuje w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Ulica”. Od 2005 r. jest miejską instytucją kultury; szacuje się, że jego spektakle obejrzało do tej pory ponad 1,5 miliona widzów. Kierowany przez Jerzego Zonia teatr, znany jest już publiczności lipskiej z udziału w Festiwalu Światła w 2009 r., zorganizowanego z okazji 20-lecia „pokojowej rewolucji” w Lipsku.

W przedstawieniu „Peregrinus” aktorzy w formie pantomimy prezentują jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, postaci bez emocji, pozbawionej cech indywidualnych, funkcjonującej w cywilizacji cyfrowej, w której konsumpcja stała się dominującą religią. Przedstawienie ukazuje protagonistów w rozmaitych sytuacjach życiowych. Zróżnicowana jest muzyka ilustrująca grę aktorów: usłyszeć można muzykę klasyczną i filmową, ale także rap i pop.

 

Współpracę obu miast, której przykładem jest występ krakowskiego teatru w przestrzeni publicznej Lipska, podsumowała Gabriele Goldfuß, kierująca Referatem Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska.

– Kraków stał się w 1973 r. jednym z pierwszych miast partnerskich Lipska. Od ponad 40 lat na wielu płaszczyznach wypełniamy życiem łączące nas ścisłe partnerstwo. Ta intensywna wymiana gospodarcza, kulturalna, społeczna i oświatowa ma dla Lipska wielkie znaczenie – stwierdziła.

Przedstawienie teatru KTO w Lipsku, które rozpocznie się o godz. 18.00 i potrwa ok. 45 minut, można będzie śledzić na żywo na kanale Facebooka uruchomionym przez LeipzigTravel.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd