25 archiwalnych rysunków inwentaryzacyjnych

   • Miasto Leszno zakupiło zbiór archiwalne rysunki inwentaryzacyjne bram i furt z Leszna
  • Kolekcja przedstawia obiekty już nieistniejące, czy też zupełnie unikatowe
  • Wszystkie rysunki zostały wykonane, opisane i podpisane w latach 1922–1965 

Miasto Leszno zakupiło zbiór 25 archiwalnych rysunków inwentaryzacyjnych przedstawiających żelazne bramy i furty z terenu Leszna. Kolekcja przedstawia obiekty już nieistniejące, jak furty z dawnego cmentarza żydowskiego, żelazne drzwi z pałacu Sułkowskich, czy też zupełnie unikatowe, zaginione drzwi żelazne z przedstawieniem pasyjnym oraz datą 1656 r. (rok spalenia Leszna podczas wojny ze Szwecją) pochodzące z kościoła Krzyża w Lesznie.

 

Wszystkie rysunki zostały wykonane, opisane i podpisane przez Leona Rozpendowskiego w latach 1922–1965. W skład kolekcji wchodzi 9 kart z podmalunkiem akwarelowym i 16 szkiców ołówkowych o wym. 22,5 x 32,2 cm.

 

Dodatkowo, w celach badawczych, wnuk artysty, Artur Rozpendowski, wypożyczył miastu trzy rysunki nadal pozostające w rękach rodziny, przedstawiające bramę i furty pochodzące z dawnego kościoła katolickiego p.w. św. Ducha i św. Barbary, które w latach 20 XX w. jeszcze znajdowały się na zapleczu Hotelu Polskiego, obecnie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Rysunki wykonane z natury wyróżniają się perfekcyjnym wykończeniem artystycznym z bogactwem przedstawionych detali i rozwiązań technicznych, są również świadectwem kunsztu kowali pracujących niegdyś na terenie Leszna. Rysunki zostały zeskanowane przez Archiwum Państwowe w Lesznie. Zostaną opracowane i opublikowane przez Biuro Miejskiego Konserwatora w Lesznie.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd