Podróże, reportaż oraz technologia w przyszłości

   • 20 i 21 maja we Wrocławiu odbędzie się festiwal Wachlarz
  • Wydarzenie to łączy podróże, reportaż, multimedia i twórczość internetową
  • Całe spotkanie adresowane jest do osób, które są ciekawe świata i spragnione podróży 

20 i 21 maja odbędzie się Wachlarz – festiwal, który łączy podróże, reportaż, multimedia i twórczość internetową. Temat X edycji brzmi „W przyszłości”. Po raz drugi festiwal odbędzie się we Wrocławiu. Wystąpią m.in. Wacław Radziwinowicz, Anna Rutkowska czy Jakub Rybicki.

– Na wrocławian czeka 22 prelegentów, 18 prezentacji, 2 debaty oraz dwa dni wydarzeń pełnych podróży – mówi Jakub Górnicki, współorganizator. – Wachlarz to od samego początku wydarzenie, które jako jedyne w Polsce łączy świat podróży, reportażu, blogów, vlogów i twórców – dodaje.

 

Całe spotkanie adresowane jest do osób, które spragnione są opowieści z podróży, mają otwarte głowy, chcą podróżować, szukają inspirujących opowieści, są ciekawe świata, fascynuje ich twórczość – książkowa, reportażowa, internetowa, której tłem są podróże i historie.

– W tym roku Wachlarz zrobi coś, czego żaden festiwal podróżniczy jeszcze nie zrobi – mówi Anna Górnicka, współorganizatorka. – Posłuchamy i porozmawiamy o tym, jak będą wyglądać podróże w przyszłości. Jak zmieniają się podróże? Jaka jest przyszłość reportażu? Co wpływa na sposób, w jaki odkrywamy świat? Czy staje się on mniejszy, czy jednak nie? Jak technologia wpływa na nasze decyzje? Jakie trendy decydują dziś o sytuacji na świecie? Jak zmieniają podróże? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla przyrody? To tylko niektóre z pytań, na które organizatorzy chcą poszukać odpowiedzi – dodaje.

 

Wystąpią m.in. Jakub Rybicki – podróżnik i himalaista, Marcin Zaborowski – fotograf “National Geographic Polska”, Karol Lewandowski – autor bloga Busem Przez Świat, Tymon Markowski – Fotoreporter Roku 2016, Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska, Sabina Pierużek-Nowak – tropicielka i badaczka wilków, Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak – autorzy bloga IceStory.pl czy Kamil Bałuk – reporter i tegoroczny debiutant literacki.

Wydarzenie odbędzie się we wrocławskim Teatrze Capitol. Wystąpienia zostały podzielone na 3 bloki tematyczne zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Sam format prezentacji jest unikalny dla wydarzenia – mówcy przygotowują ją specjalnie na festiwal.

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Never Again/Nigdy więcej” autorstwa Magdaleny Chodownik i Marcina Zaborowskiego. Fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, a z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które po raz kolejny mają miejsce. Zdjęcia Marcina Zaborowskiego opisują tragiczne wydarzenia w Birmie i pogromy na birmańskich muzułmanach, natomiast prace Magdaleny Chodownik przywołują wydarzenia historyczne.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Partnerem wydarzenia jest Miasto Wrocław, visitWroclaw.eu oraz World Games. Od pierwszej edycji wspiera je Orange Polska.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd