Wyróżnione zostały również Edyta Janusz-Ehrlich i Sandra Szwarc

   • 11 spektakli z całej Polski wzięło udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Lalek
  • Była to 28. edycja jednego z najważniejszych festiwali teatrów lalkowych w Polsce
  • Gdańscy spektakl „Krzyżacy” został na nim wyróżniony pierwszą nagrodą 

Gdańscy „Krzyżacy” otrzymali pierwszą nagrodę 28. edycji jednego z najważniejszych i największych festiwali teatrów lalkowych w Polsce. Wyróżniona została również aktorka Edyta Janusz-Ehrlich i Sandra Szwarc, autorka opracowania muzycznego.

11 spektakli z całej Polski oceniało jury w składzie: Leszek Mądzik (przewodniczący), Bożena Sawicka, Łukasz Drewniak, Paweł Szkotak, Jacek Wierzchowski oraz Zbigniew Bitka – sekretarz. Miniatura otrzymała pierwszą nagrodę w wysokości 12 tys. złotych za spektakl „Krzyżacy” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka. Jury przyznało również wyróżnienie aktorskie Edycie Janusz-Ehrlich za role Danusi i Jagienki oraz wyróżnienie za opracowanie muzyczne Sandrze Szwarc.

 

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu to festiwal skupiony na prezentacji i konfrontacji osiągnięć oraz dobytku artystycznego polskiego środowiska lalkarskiego. Powołany został do życia w 1962 roku przez ówczesnych twórców Sceny Lalkowej Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, na czele z dyrektorem – Alojzym Smolką. Początkowo impreza nosiła nazwę Śląskiego Festiwalu Teatru Lalek, jednak już po dwóch latach zyskała rozmiar ogólnopolski i od tego czasu utrzymuje swą nazwę Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek i organizowana jest co dwa lata przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Festiwal ma formułę konkursową. W jego jury zasiadało wielu ważnych twórców polskich teatrów lalek, przedstawicieli różnych dziedzin sztuki – reżyserów, aktorów, kompozytorów, w jury zasiadają również artyści spoza kręgu lalkarskiego, i tak m.in. w latach 2009 i 2013 przewodniczącym jury był reżyser Piotr Cieplak, natomiast w roku 2007 zasiadał w jury muzyk rockowy – Paweł Kukiz. Do jury zapraszani są również krytycy teatralni, w ostatnich latach byli to Łukasz Drewniak i Maciej Nowak.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd