9. edycja festiwalu

 

Kilkunastu artystów przedstawi swoje prace na 9. festiwalu Grassomania, inspirowanym twórczością laureata literackiej Nagrody Nobla Guentera Grassa. Odbędzie się w weekend w Gdańsku w zabytkowym dawnym Domu Dobroczynności i Sierot.

Tytuł tegorocznego Sieroca Re:Visited Vol. 2 nawiązuje do ubiegłorocznego festiwalu Grassomania, który odbył się w obiekcie przy ulicy Sierocej. „W tym roku po raz pierwszy na Grassomanię zrobiliśmy otwarty nabór. Tematem jest ogólnie pojęta tożsamość, na przykład miejsca byłego sierocińca, które może stymulować wyobraźnię artystów. To bardzo szerokie pojęcie pozwalające twórcom na różnorodne formy wypowiedzi” – powiedziała w piątek PAP kurator festiwalu Marta Wróblewska.

Do udziału w 9. Grassomanii wybrano lokalnych artystów. Są nimi: Mieczysław Abramowicz, Agnieszka Orlena Baaske, Ada Dobrzelecka, Sylwia Jakubowska, Martyna Jastrzębska, Julia Kurek, Dorota Nieznalska, Agata Nowosielska oraz Agnieszka Piasecka, Basia Gryka, Bożena Wydrowska, Anna Shimomura, Jagoda Kwiatkowska, Jana Shostak i Izabela Rakowska.

 

„Nie ograniczamy się do jednego medium artystycznego, ponieważ Grass też był bardzo wszechstronnym twórcą. Oprócz działalności literackiej, jak wiadomo, był też grafikiem, rysownikiem, rzeźbiarzem, a nawet zajmował się muzyką. Oprócz malarstwa tradycyjnego pokażemy m.in. instalacje, obiekt rzeźbiarski, prace wideo, a nawet słuchowisko radiowe. To będą takie mikropowieści, w których artyści będą snuć swoją narrację o tym, czym jest dla nich tożsamość” – dodała kurator.

W sobotę wydarzeniami dodatkowymi 9. Grassomanii będą performance, koncert oraz warsztaty.

Dom Dobroczynności i Sierot otwarto w 1699 roku na gdańskim Osieku (leży on w sąsiedztwie Starego Miasta). Instytucja zapewniała sierotom i ubogim utrzymanie oraz wychowanie przez pracę. Po 1788 r. opiekowała się wyłącznie nieletnimi. Działała pod tym adresem do 1906 r., kiedy to przeniesiono ją do nowego obiektu we Wrzeszczu. Po II wojnie światowej w budynku urządzono mieszkania.

W dawnym Domu Dobroczynności i Sierot, opuszczonym już przez lokatorów, ma powstać Dom Daniela Chodowieckiego i Guentera Grassa - centrum kulturalno-artystyczne, w którym znajdą się stałe wystawy poświęcone tym dwóm gdańszczanom, którzy parali się m.in. grafiką, ale też wystawy czasowe i miejsce do działań edukacyjnych i artystycznych. Otwarcie placówki planowane jest na przełom 2019 i 2020 roku.

Źródło: