Festiwal NDI Sopot Classic po raz siódmy od niedzieli

 

Galą Hiszpańską rozpocznie się w niedzielę festiwal NDI Sopot Classic. W programie 7. edycji tej imprezy są jeszcze cztery koncerty, w tym muzyki filmowej oraz wykonania utworów nagrodzonych w IV konkursie kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego.

"Z pełnym przekonaniem mogę przyznać, że NDI Sopot Classic jest adresowany do wszystkich - zarówno koneserów muzyki klasycznej i prawdziwych melomanów, jak i tych, którzy omijają zwykle filharmonię szerokim łukiem. Mniej wyrobieni słuchacze nie pójdą być może na koncert muzyki barokowej bądź polskiej, ale za to śmiało mogą wybrać się na inauguracyjną Galę Hiszpańską czy też prezentację muzyki pochodzącej z filmów, które na co dzień oglądają" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Wojciech Rajski.

Podczas Gali Hiszpańskiej w Operze Leśnej zaprezentują się mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera, Maribel Gallardo (kastaniety), Rodrigo Tomillo (fortepian), Łukasz Kuropaczewski (gitara) oraz czteroosobowy zespół Compania Danza Mediterraneo, prezentujący choreografie inspirowane i wykorzystujące hiszpańskie tańce, w tym szczególnie flamenco. Na scenie będzie też Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją jej dyrektora artystycznego Wojciecha Rajskiego.

W programie inauguracyjnego koncertu będą utwory takich twórców jak Georges Bizet, Manuel de Falla i Geronimo Gimenez y Bellido.

Kolejny koncert zaplanowano we wtorek w kościele św. Jerzego. Wystąpi tu German Brass, uważany za jeden z najlepszych zespołów dętych na świecie. Jedenastu muzyków z Niemiec gra na trąbce, waltorni, puzonie, tubie i perkusji. Potrafią połączyć muzykę kameralną z rozmachem symfonicznym. Artyści wykonają m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha oraz George'a Gershwina.

W środę w sali koncertowej PFK Sopot odbędzie się natomiast Gala Finałowa, odbywającego się co dwa lata, IV konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. W programie koncertu wysłuchać będzie można premierowo dwóch wyróżnionych dzieł: "Equilibrum" Piotra Peszata (II nagroda) oraz "Orsi na orkiestrę smyczkową" Martyny Koseckiej (II nagroda). W tym roku jury nie przyznało I nagrody.

Ponadto wykonane zostaną "Epigramy koncert na dwa flety i orkiestrę kameralną" Jerzego Kornowicza oraz "Koncert na klarnet, smyczki, perkusję i celestę" Krzysztofa Pendereckiego.

W towarzystwie PFK Sopot, którą dyrygować będzie Dawid Runtz, wystąpią: Agata Kielar-Długosz (flet), Łukasz Długosz (flet) oraz Andrzej Wojciechowski (klarnet).

W piątek, ponownie w kościele św. Jerzego, wystąpi Cappella dell’Ospedale della Pieta z polskim kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim oraz Stefanem Plewniakiem (skrzypce solo). To zespół utworzony w Wenecji, na wzór modelu słynnej orkiestry Antonio Vivaldiego, istniejącej w XVII wieku. W 2016 r. Cappella wydała swoją debiutancką płytę "Carnevale di Venezia". Drugi album "L’Eleganza Capricciosa" wyszedł w tym roku.

W programie koncertu włoskiego zespołu będą utwory Vivaldiego oraz Georga Friedricha Haendla.

Tegoroczny NDI Sopot Classic zakończy w niedzielę 6 sierpnia w Operze Leśnej koncert muzyki filmowej. Publiczność usłyszy motywy muzyczne Michała Lorenca do filmów "Bandyta" i "Prowokator"; Krzesimira Dębskiego do "Ogniem i mieczem", Andrzeja Korzyńskiego do "Człowieka z żelaza" oraz Wojciecha Kilara do "Pana Tadeusza".

Będą też kompozycje Ennio Morricone do filmów "Misja", "Dawno temu w Ameryce" i "Przygoda miłosna"; Hansa Zimmera do "Gladiatora", Johna Williamsa do "Gwiezdnych Wojen" oraz Nina Roty do filmu "La Strada".

Utwory wykona Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Rajskiego oraz Aleksandra Kubas-Kruk (sopran).

Źródło: