Tuptusie wytuptały Grand Prix

   • 28 marca w Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbył się XIII Integracyjny Festiwal Piosenki
  • Na scenie pojawili się wokaliści dotknięci autyzmem i innymi niepełnosprawnościami
  • Festiwal miał formę międzyszkolnego konkursu piosenki 

„Niech w naszych sercach gra muzyka i niech będzie kluczem do serc innych” – takie przesłanie zawierał XIII Integracyjny Festiwal Piosenki, który odbył się 28 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali wokaliści dotknięci autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

–Każdy może śpiewać tak pięknie pod jednym wszakże warunkiem: że będzie zdolny do pokonania lęku przed własną słabością. To bardzo ważne, żeby pokonać własną słabość. Wszyscy, bez względu na kondycję zdrowotną i fizyczną jesteśmy w jakiś sposób spętani lękiem. Z tego lęku przed tym, co może nas spotkać, trzeba się wyzwolić i wtedy naprawdę jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy – powiedział otwierając imprezę zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

 

Festiwal miał formę międzyszkolnego konkursu piosenki, w którym wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców zarówno z przedszkoli, jak i ze starszych klas szkół podstawowych. Wszyscy pokazali niezwykły entuzjazm i zaangażowanie, a rodzice i opiekunowie patrzyli na sceniczne popisy z mieszaniną radości i wzruszenia.

– Nie ma ludzi niepełnosprawnych, ludzi gorszych i lepszych. Są ludzie. Zawsze jest człowiek, który ma jakieś cele w życiu. A dzisiaj takim celem jest, żeby pięknie śpiewać i pięknie się do siebie uśmiechać – zakończył Jerzy Gwiżdż.

 

W rolę jurorów wcielili się goście imprezy: zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż, przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor, radna Elżbieta Chowaniec oraz dyrektor Wydziału Integracji i Rynku Pracy Leszek Langer. Wspomagali ich między innymi szefowa Fundacji MADA Bożena Fryc i przewodnicząca Zarządu Osiedla Zabełcze Bogumiła Kałużny, a gorąco kibicowali rodzice, nauczyciele i opiekunowie.

– Bez was, bez waszej pracy i zaangażowania nie byłoby możliwe przeprowadzenie takiej imprezy – zapewniła dyrektor SP nr 6 Halina Stanek.

 

Szczególnie gorące słowa skierowała do wokalistów, uczestników festiwalu.

– Dziękuję, że co roku dostarczacie nam wspaniałych przeżyć i ogromnych wzruszeń, że swoim śpiewem i wrażliwością sprawiacie, iż chcemy stawać się lepsi i bardziej otwarci na potrzeby słabszych – powiedziała dyrektor.

Festiwal po raz trzynasty zorganizowała i poprowadziła nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 6 Anna Moszycka. W przerwach między piosenkami prowadząca zapraszała widownię do edukacyjnej zabawy polegającej na odgadywaniu nazw instrumentów muzycznych.

 

Nagrodą główną był puchar ufundowany przez prezydenta Nowego Sącza. Zdobył go Maciej Bołoz z Zespołu Szkół nr 5 Specjalnego. Grand Prix wywalczył sobie zespół Tuptusie z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Sączu. Jury przyznało jeszcze 20 nagród specjalnych, a gratulacje należą się wszystkim, bez wyjątku. Trzynastka stanowczo była dla festiwalu szczęśliwa.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd