20 kapel z największą liczbą głosów może wystąpić w koncertach eliminacyjnych

   • 30 kwietnia w Nowym Bytomiu odbędą się eliminacje do Jarocińskich Rytmów Młodych
  • Ruda Śląska jest jednym z czterech miast, gdzie mogą zmierzyć się młodzi artyści
  • Nagrodą jest m.in. występ na festiwalu w Jarocinie 

Już w najbliższą niedzielę, 30 kwietnia, o godz. 18.00 w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu odbędą się eliminacje w konkursie Jarocińskie Rytmy Młodych. Ruda Śląska jest jednym z czterech miast, gdzie mogą zmierzyć się młodzi artyści. Nagrodą jest m.in. występ na festiwalu w Jarocinie. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Do konkursu można się było zgłaszać od początku marca. Przez 3 tygodnie na specjalnie przygotowanej platformie internetowej zarejestrowało się 390 wykonawców z całej Polski oraz jeden wykonawca ze Słowacji. Komisja konkursowa wybrała 50 uczestników, którzy przeszli do kolejnego etapu, czyli głosowania internetowego. Na poszczególne zespoły można było głosować do 9 kwietnia poprzez stronę internetową. 20 kapel, na które oddano najwięcej głosów będą miały możliwość wystąpienia w koncertach eliminacyjnych, które odbędą się tylko w czterech miastach w Polsce: w Rudzie Śląskiej oraz w Gdańsku, Poznaniu i w Warszawie. Po każdym koncercie komisja konkursu wyłoni jednego wykonawcę. Cztery wybrane zespoły wystąpią w koncercie finałowym 14 lipca podczas Jarocin Festiwal. Po tej prezentacji komisja wyłoni ostatecznego zwycięzcę, który wystąpi ponownie 16 lipca. Oprócz występu w finale festiwalu w Jarocinie nagrodą dla zwycięskiego zespołu jest m.in. nagranie singla w profesjonalnym studio.

 

W Rudzie Śląskiej zaprezentuje się pięć zespołów: 8 lat w Tybecie, Sam & Bart, Włodzimierz, Fifidroki oraz Kolory.

– Dopiero koncerty na żywo tak naprawdę skonfrontują nasze wyobrażenia o wszystkich zespołach, które się zakwalifikowały – mówi Tomasz Jankowski, koordynator Jarocińskich Rytmów Młodych. – Dla mnie to najciekawsza część konkursu – dodaje.

Zespoły będą oceniane przez komisję konkursową, w której zasiadają: Krzysztof Zalewski (muzyk i ambasador Jarocińskich Rytmów Młodych), Michał Wiraszko (dyrektor kreatywny Jarocin Festiwal), Tomasz Jankowski (koordynator Jarocińskich Rytmów Młodych), Artur Rawicz (Codzienna Gazeta Muzyczna) oraz Piotr Metz (dyrektor muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia).

– Większość z tych zespołów ma za sobą mniejsze bądź większe doświadczenie, co słychać w ich nagraniach, czy sposobie w jaki podchodzą do konkursu – mówi Tomasz Jankowski. – Młodzi wykonawcy już od początku dążą do profesjonalizmu. Dobrze wiedzą, czego chcą, jaki jest ich wspólny cel. Nie są to jednak artyści, którzy posiadają kontrakt płytowy, w innym wypadku nie mogliby startować w Jarocińskich Rytmach Młodych – zaznacza.

Każda edycja konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych jest inna.

– Rok temu było bardzo rockowo, żeby nie powiedzieć metalowo, co było wynikiem tego, że zwycięzca grał m.in. przed Slayerem – wspomina Tomasz Jankowski. – W tym roku line-up festiwalu się zmienił i to nie pozostało bez wpływu na konkurs. W porównaniu z zeszłym rokiem jest bardzo różnorodnie: od rocka, metalu poprzez indie, songwriterów, reggae, elektronikę a nawet poezję śpiewaną czy hip hop – wymienia. – Skład tych czterech koncertów eliminacyjnych jest bardzo ciekawy – podkreśla Jankowski.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd