Jak zwykłe przedmioty stają się nagle niezwykłymi zabytkami?

   • Muzeum w Gliwicach wydało komiks poświęcony zabytkom, Muzeum i muzealnikom
  • Ma on przedstawić instytucję jako miejsce, w którym przeszłość jest żywa
  • Pokaże, jak zabytki trafiają do muzealnej gabloty i jaka tajemnicę skrywają 

To, że Muzeum w Gliwicach bardzo lubi dzieci wiedzą już chyba wszyscy. A czy dzieci choć trochę lubią Muzeum i zgromadzone w nim zabytki?

Teraz nadarza się świetna okazja, by z zabytkami poznać się nieco bliżej i dowiedzieć się, skąd się biorą, dzięki wyjątkowej publikacji przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych. To komiks – „Skąd się biorą zabytki”. Miecz, naszyjnik, motyka, broń, ozdoba, narzędzie... Jak to się dzieje, że zwykłe przedmioty stają się nagle niezwykłymi zabytkami? Oglądane na muzealnej wystawie, pilnie chronione, leżą dostojnie w szklanej gablocie. Jaką historię skrywają? Jak trafiły do muzealnej gabloty? Kto się nimi opiekuje? O tym wszystkim dzieci dowiedzą się z komiksu poświęconego zabytkom, Muzeum i muzealnikom, dzięki którym przeszłość wciąż ma nam wiele do powiedzenia.

– Mamy nadzieję, że komiks stanie się świetnym sposobem na to, by ułatwić najmłodszym zaprzyjaźnienie się z zabytkami i z Muzeum. By pokazać dzieciom nasze miejsce pracy jako miejsce, w którym przeszłość – mimo chroniących ją szklanych gablotek – jest żywa dzięki troszczącym się o nią ludziom. Żywa, zabawna i fascynująca. A także niezwykle ważna, bo kto zna przeszłość, ten lepiej potrafi zrozumieć teraźniejszość i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest. Przeszłość wraz z upływem czasu oddala się od nas coraz bardziej, ale dzięki zabytkom możemy mieć z nią kontakt. Tak, jak Jaś i Małgosia znaczyli drogę w lesie okruszkami, tak przeszłość zostawia nam zabytki jako wskazówki. Dzięki nim wciąż możemy do niej dotrzeć. Ale nie wszystkie wskazówki-zabytki można od razu zrozumieć – niektóre kryją tajemnice, które trzeba dopiero rozwikłać. Tym właśnie zajmują się muzealnicy – opiekunowie zabytków, których domem jest Muzeum. I o tym wszystkim będziemy opowiadać dzieciom za pomocą komiksu – mówi Ewa Chudyba z Działu Edukacji Muzeum w Gliwicach.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd