Spektakle Teatru Polskiego i Teatru Kamienica

   • Tegoroczna Letnia Scena Monopolis ugości dwa uznane stołeczne teatry
  • Bezpłatne spektakle zostaną wystawione dla łodzian w zabytkowym parku Źródliska
  • Wydarzenie to także zapowiedź tworzenia bogatej i zróżnicowanej oferty sceny teatralnej 

Letnia Scena Monopolis to projekt wpisujący się w wieloletnią kulturalną działalność dewelopera Virako. Monopolis gościł już wielu wybitnych artystów, jeszcze przed rozpoczęciem prac renowacyjnych stał się miejscem ważnych wydarzeń – wystaw, wernisaży, koncertów, projekcji filmowych i sesji zdjęciowych.

– Od samego początku myślenia o Monopolis kultura stanowiła jego ważny element – mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako. – Jeszcze przed fizycznym rozpoczęciem projektu gościliśmy w dawnym Polmosie Red Bull Tour Bus z koncertami Moniki Brodki i Krzysztofa Zalewskiego. Brian Griffin w ramach Fotofestiwalu zorganizował u nas swoją wystawę. Podczas Kinopolis tworzonego wspólnie z kinem Charlie zaprosiliśmy łodzian na plenerowe pokazy filmowe, a klimatyczny koncert fortepianowy na rampie rozładunkowej był doskonałą okazją do zapoznania się z talentem najmłodszej polskiej finalistki Konkursu Chopinowskiego – Zuzanny Pietrzak. To tylko kilka z wielu wydarzeń kulturalnych, które współtworzyliśmy. Dzisiaj prezentujemy kolejny projekt – Letnią Scenę Monopolis – dodaje.

Virako zaprosiło do współpracy dwa stołeczne teatry: Polski i Kamienica. Oba wystawią podczas tegorocznej Letniej Sceny Monopolis po dwa spektakle. Przedstawienia zostały zaplanowane raz w miesiącu.

– Ze względu na rozpoczynające się w Monopolis roboty budowlane, tego lata zapraszamy do parku Źródliska. Podczas każdego przedstawienia na widowni zasiąść będzie mogło nawet 500 osób – zapowiada Krzysztof Witkowski.

 

Letnią Scenę Monopolis otworzy 22 czerwca o godz. 21.00 „Szkoła Żon” Jacques’a Lassalle’a, w której będzie okazja zobaczyć dyrektora naczelnego Teatru Polskiego Andrzeja Seweryna. Łodzianie zapewne najlepiej kojarzą go z kultowego filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana”, chociaż to tylko jedna z wielu wybitnych kreacji.

– Świetnie jest wracać do Łodzi. Tym razem „przywożę” ze sobą Teatr Polski. Plenerowa scena w parkowym otoczeniu to interesujący pomysł. Wybór parku Źródliska jest dla mnie dodatkowo ciekawy z uwagi na fakt, że przecież tuż obok, w pałacu i fabrykach Scheiblera kręciliśmy sceny „Ziemi Obiecanej” – mówi Andrzej Seweryn.

Obok filmowego Maksa Bauma w spektaklu inaugurującym cykl zobaczyć będzie można m.in. Olgierda Łukaszewicza i Annę Cieślak. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w recepcji biurowca Forum 76, przy skrzyżowaniu Marszałków, w dni powszednie, w godzinach 10:00 – 18:00 (od 14.06.2017) oraz zdobyć od jednej z łódzkich redakcji.

Spektakle Teatru Polskiego będzie można oglądać w czerwcu i lipcu. W sierpniu i wrześniu na widzów będą czekały przedstawienia Teatru Kamienica.

– Teatr Polski otworzy Letnią Scenę Monopolis, a my z Teatrem Kamienica ją zamkniemy – zapowiada Emilian Kamiński, założyciel Teatru Kamienica. – Na finał przygotujemy spektakl w mojej reżyserii. Mogę zdradzić dzisiaj, że będzie to przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych.

– Łodzianie uwielbiają imprezy w plenerze. Chętnie uczestniczą zarówno w wydarzeniach kulturalnych, jak i rekreacyjno-sportowych. Letnia Scena Monopolis z pewnością przypadnie im do gustu, a zaproszenia szybko się rozejdą. Spektakle będą grane, co prawda, jedynie latem, ale myślę, że będzie to przedsmak tego, czego możemy spodziewać się w Monopolis po jego otwarciu. Znajdą się tam przecież dwie sceny (regularna i amfiteatr), na których obejrzymy jeszcze wiele ciekawych przedstawień – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Letnia Scena Monopolis jest także swego rodzaju zapowiedzią przyszłych działań w tworzeniu bogatej i zróżnicowanej oferty sceny teatralnej w samym kompleksie już po jego rewitalizacji. Sceny, która w założeniu ma sprostać oczekiwaniom mieszkańców miasta i zapewnić im szerszy dostęp do sztuki. Dopełnieniem tej woli współdziałania jest podpisanie w dniu dzisiejszym przez Krzysztofa Witkowskiego listów intencyjnych z Andrzejem Sewerynem i Emilianem Kamińskim. W wyniku czego repertuar dwóch uznanych polskich teatrów ma szanse zagościć w Łodzi na stałe.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd