Debiut Macieja Sobieszczańskiego w Montrealu

 

Maciej Sobieszczański zdobył na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu nagrodę dla najlepszego reżysera za pełnometrażowy debiut fabularny "Zgoda".

"Zgoda" znalazła się w Konkursie Głównym kanadyjskiego Festiwalu – World Competition – razem z 17 innymi tytułami z całego świata.

Akcja filmu, debiutu w reż. Macieja Sobieszczańskiego, dzieje się w 1945 roku na Śląsku. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau – na świętochłowickiej Zgodzie – komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek.

Głównym bohaterem filmu jest zatrudniający się w obozie Franek (Julian Świeżewski), który chce ocalić Polkę Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Niemiec Erwin (Jakub Gierszał) – jego przyjaciel, który także od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

"Zgoda to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę" – zapowiada dystrybutor filmu.

W produkcji, która swoją polską premierę będzie miała na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, film znalazł się tam w Konkursie Głównym - zobaczymy także m.in. Wojciecha Zielińskiego, Danutę Stenkę oraz Jacka Braciaka. Wśród twórców obrazu znaleźli się także Małgorzata Sobieszczańska (scenariusz) i Walentyn Wasjanowicz (zdjęcia).

W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski ("Letnie przesilenie", 2015, nagroda za najlepszy scenariusz) i Maciej Pieprzyca ("Chce się żyć", 2013, Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności).

41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu zakończył się 4 września.

"Zgoda" na ekrany polskich kin wejdzie w październiku.

Źródło: