Dołącz do krakowskiego klanu polskich szkotów

   • Kraków jako jedyne miasto w Polsce też będzie miało swój tartan
  • Do niedzieli trwa internetowe głosowanie na jeden z pięciu projektów szkockiej kraty
  • Wybrany projekt zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni 

Szkoci mają swoje kraty, Kraków jako jedyne miasto w Polsce też będzie miało swój tartan. Jeszcze tylko do niedzieli, 24 czerwca, trwa internetowe głosowanie na jeden z pięciu projektów szkockiej kraty dla Krakowa. Wybierz unikatowy wzór szkockiego tartanu, który najlepiej odda charakter miasta.

26 projektów na krakowski wzór szkockiej kraty wpłynęło w konkursie współorganizowanym przez miasta Kraków, Edynburg oraz Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Projekty były oceniane przez urząd certyfikujący w Edynburgu, który rygorystycznie podchodzi do tych kwestii. Po formalnej ocenie pięć propozycji wzoru tartanu zostało przesłanych do Krakowa.

 

Konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa rozpoczął się 19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 30 września–1 października. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W programie festiwalu przewidziane są prezentacje szkockich tradycji i historii, pokazy oraz nauka szkockich tańców, koncerty zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, degustacje szkockich ciasteczek, barwny korowód szkocki w Rynku Głównym i wiele innych atrakcji.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

Krakowski tartan to wzór kraty zaprojektowany specjalnie dla Krakowa i zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory. Tartan dla Krakowa ma być zaprojektowany w oparciu o barwy miasta, w tym kolory tradycyjnego stroju krakowskiego, flagi i herbu. Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan.

Propozycje wzorów oraz formularz głosowania znajdują się na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd