Podczas gali przyznano nagrody w 7 kategoriach

   • „Paszporty Polityki” to prestiżowe nagrody dla młodych twórców kultury
  • W tym roku przyznano je w 7 kategoriach
  • Nagrodę Kreatora Kultury zdobył Jan „Ptaszyn” Wróblewski 

W kolejnej odsłonie nagród „Paszporty Polityki” 2016 zostali nagrodzeni między innymi reżyser Jan P. Matuszyński, pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak czy kompozytor i saksofonista Wacław Zimpel. Za twórczość w dziedzinie muzyki poważnej wyróżniono dyrygentkę Marzenę Diakun. W dziedzinie sztuk wizualnych nagrodzono Daniela Rycharskiego, a w gronie twórców teatralnych – Annę Smolar. Wyróżnienia te odebrali podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, która odbyła się już po raz 24.

Laureaci „Paszportów Polityki” to osoby młodzi, utalentowani twórcy, którzy osiągnięciami artystycznymi przyczynili się do rozwoju kultury w minionym roku. Pod uwagę branych jest siedem kategorii: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

Dodatkowo przyznawana jest również Nagroda Kreatora Kultury za całokształt twórczości. W tegorocznej edycji zdobył ją Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

– Za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś. Za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat, za udział w powstaniu serii nagrań, która pod szyldem Polish Jazz przetrwała ćwierć wieku i właśnie powróciła po latach niebytu – podkreślają organizatorzy w uzasadnieniu.

Nagrodę w kategorii kultura cyfrowa, przyznawaną w tym roku po raz pierwszy, otrzymał Michał Staniszewski za konsolową grę „Bound”.