Placówce został nadany nowy statut

   • Minister kultury Piotr Gliński połączy muzea II Wojny Światowej i Westerplatte
  • To efekt decyzji NSA uchylającej postanowienie WSA dot. placówek
  • Obowiązki dyrektora placówki pełni dr Karol Nawrocki 

– Dziś podjąłem decyzję o połączeniu muzeów II Wojny Światowej i Westerplatte, w związku tym powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej – powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Dodał, że p.o. dyrektora placówki został dr Karol Nawrocki.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Tego samego dnia MKiDN zapowiedziało niezwłoczne połączenie placówek.

– W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r., w związku z tym powstało nowe muzeum - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – powiedział Gliński PAP, Polskiemu Radiu i TVP Info.

Minister powiedział, że placówce został nadany nowy statut, „w ramach którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej”.

Wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r. Zapewnił, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów „będą pracownikami nowej instytucji, tak że pod tym względem nastąpi płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki”.

Dodał, że p.o. dyrektora nowej placówki został historyk dr Karol Nawrocki.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl