Na projekt zagłosowały 3774 osoby

   • Pomnik jednorożców to projekt w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego
  • Został on wytypowany przez łodzian jako pomysł do realizacji
  • Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji graficznej 

„Jednorożce do stajni jednorożców – nie całkiem poważny pomnik dla małych i dużych łodzian” – to projekt złożony w IV edycji Budżetu Obywatelskiego i wytypowany przez łodzian do realizacji. Na projekt zagłosowały 3774 osoby.

W maju zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji graficznej pomnika. Opis projektu zakłada: „Budowa pomnika/instalacji przedstawiającej rodzinę jednorożców (osobniki młode i dorosłe), w taki sposób, by możliwa była interakcja z rzeźbą - wchodzenie na nią, dotykanie jej, i zabawa dla dzieci i dorosłych.”

Warunkiem koniecznym zakwalifikowania projektu jest spełnienie wytycznych plastycznych stawianych przez Biuro Architekta Miasta. Pomnik ma być samodzielnym dziełem sztuki, nawiązującym do łódzkich twórców, wykonawca projektu ma obowiązek zaczerpnięcia inspiracji z historii i osiągnięć łódzkiej sztuki awangardowej, począwszy od międzywojennych realizacji Strzemińskiego i Kobro, a skończywszy na artystach tworzących obecnie.

Pomnik zostanie zlokalizowany tymczasowo na południowym narożniku al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej. Docelowo pomnik stanie na północnym narożniku ww. ulic. Koszt zadania nie może przekroczyć 400.000 zł brutto.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd