Komu zostaną wręczone Złote Lwy?

Na nagrodę główną– Złote Lwy i 100 tys. złotych – ma w tym roku szansę 16 filmów. Zostały one wybrane z ponad 40 zgłoszonych obrazów kinematografii. O tym, do kogo trafi prestiżowa statuetka, zdecyduje międzynarodowe jury pod przewodnictwem reżysera Filipa Bajona.

– 41 edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni zdecydowanie wyróżnia się tym, że w Konkursie Głównym jest tak ogromna przewaga twórców młodych i debiutantów. Na 16 filmów mamy 7 filmów kwalifikujących się jako debiuty i bodajże 8 filmów podpisanych przez reżyserów urodzonych w latach 80 – zapowiadał dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk podczas konferencji prasowej.

Zwycięzca zostanie ogłoszony na uroczystej gali w sobotni wieczór 24 września. Wtedy również festiwal się zakończy.

W programie 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni są jednak, oprócz Konkursu Głównego, także trzy inne sekcje: Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych. Ponadto widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach specjalnych – np. najnowszego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”, prezentacjach retrospektywnych – dorobku Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Żuławskiego, wystawach oraz czy promocjach książek.