Mecz rugby, chleb z piekaroka, wystawy, prelekcje, warsztaty kulinarne, konkursy i koncerty

   • W dniach 20–27 maja w Rudzie Śląskiej trwać będzie tydzień Zielonej Wyspy
  • W programie pierwszy w Polsce oficjalny mecz rugby 15-osobowego kobiet
  • Kulinarną stronę festiwalu będą odkrywać uczniowie technikum gastronomicznego 

Mecz rugby, chleb z piekaroka, wystawy, prelekcje, warsztaty kulinarne, konkursy i koncerty to tylko niektóre z szeregu atrakcji zaplanowanych podczas Festiwalu Polsko-Irlandzkiego w Rudzie Śląskiej. W dniach 20–27 maja w mieście trwać będzie tydzień Zielonej Wyspy.

– Pomysł zorganizowania Festiwalu Polsko-Irlandzkiego zrodził się po części z naturalnego rozwoju Festiwalu Polska Eire, który po dwóch latach sukcesów w Irlandii dojrzał do rozszerzenia swego zakresu poza samą Zieloną Wyspę, a po części z powodu specjalnego miejsca, jakie w moim oraz mojej żony sercach zajmuje Ruda Śląska – mówi Wojciech Kostka z Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, pomysłodawca imprezy. – Jesteśmy zaskoczeni ilością organizacji, osób oraz instytucji, które zdecydowały się wspólnie z nami ten Festiwal zorganizować w Rudzie Śląskiej. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że nasz wspólny trud zostanie doceniony przez mieszkańców miasta, którzy licznie przybędą na festiwalowe wydarzenia – dodaje.

Festiwal Polsko-Irlandzki zainauguruje mecz rugby. Rudzkie Diablice zmierzą się z drużyną Amazonek z Arklow w Irlandii.

– Będzie to pierwszy w Polsce oficjalny mecz rugby 15-osobowego kobiet. Wyjątkowości nadaje mu też fakt, że rudzianki zagrają z drużyną z Irlandii, gdzie ta dyscyplina sportu jest tak popularna – mówi Wojciech Kołodziej, prezes K.S. Rugby Ruda Śląska.

Mecz zaplanowano w sobotę, 20 maja, na godz. 17.00. Rozgrywki odbędą się na jednym z najlepszych w Polsce boisk do gry w rugby, znajdującym się na Burloch Arenie w dzielnicy Orzegów. Obok rugbystek Rudę Śląską odwiedzi też przewodniczący Rady Miasta z irlandzkiego Arklow – Pat Kennedy z żoną. Na meczu obecny też będzie konsul Irlandii James Kilcourse oraz Łukasz Chimiak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nie lada gratką dla kibiców będzie możliwość wzięcia udziału we wspólnej rozgrzewce razem z zawodniczkami, zaraz po oficjalnym otwarciu Festiwalu, które zaplanowano na godz. 16.00. Wcześniej boisko zajmą dzieci, które rozegrają Turniej Rugby TAG (start o godz. 14.30). Co ważne, impreza inaugurująca Polsko-Irlandzki Festiwal w Rudzie Śląskiej wpisuje się też w obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Na drugi oraz trzeci etap rewitalizacji Burloch Areny miasto otrzymało pożyczkę z programu Jessica RPO Województwa Śląskiego.

Kolejna atrakcja w ramach Festiwalu Polsko-Irlandzkiego czeka na uczestników już w niedzielę, 21 maja. O godz. 15.00 przy rudzkim piekaroku spotkają się smakosze kuchni śląskiej i irlandzkiej. Wraz ze świeżo wypieczonym chlebem będzie można degustować sery i masło dostarczone przez głównego sponsora Festiwalu, firmę Kerrygold. Nie zabraknie też rudzkiego „tustego”, które z pewnością przypadnie do gustu irlandzkim gościom.

Kulinarną stronę festiwalu będą odkrywać też uczniowie technikum gastronomicznego w Rudzie Śląskiej, którzy w poniedziałek 22 maja, w godz. 10.00 – 12.00, wezmą udział w warsztatach pieczenia sconsów.

– Sconsy to popularne irlandzkie bułeczki, które podaje się z masłem lub dżemem – mówi Monika Kostka, dyrektor Polskiej Szkoły Weekendowej w Arklow, twórczyni bloga kulinarnego „Cukierenka”.

 

Jako rudzianka z pochodzenia będzie degustować wypieki młodzieży, podobnie jak Agnieszka Jasińska, finalistka programu Hell’s Kitchen. W degustacji weźmie też udział przewodniczący Rady Miasta Arklow Pat Kennedy z żoną.

– Przygotujemy też coś specjalnego dla naszych gości, żeby mogli posmakować śląskiej kuchni – zapowiada Barbara Rolnik z ZSP nr 2, opiekun młodzieży i organizator warsztatów.

Podczas festiwalu nie zabraknie też wystaw i prelekcji. 22 maja o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim odbędzie się otwarcie wystawy „Powstanie Wielkanocne” oraz prezentacja dokumentu fabularnego dotyczącego tego wydarzenia. Wystawę udostępniła Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania. Składa się ona z 14 roll-upów, na których przedstawiono unikatowe archiwalne zdjęcia ze zbiorów Archiwum Wojskowego w Dublinie oraz archiwum wydawnictwa Mercier Press. W tym dniu w Muzeum Miejskim odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Moje wspomnienia z Irlandii” oraz wręczenie nagród laureatom. Z kolei Filia nr 18 MBP zaprasza w tym dniu o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Dwa szmaragdy”, prezentującej miasta polskie i irlandzkie współpracujące ze sobą.

25 maja Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zorganizuje Wielki Piknik Śląsko-Irlandzki w Morcinku. Zabawa potrwa do godz. 19.00, a rozpocznie się o 10.00 turniejem piłki nożnej gimnazjalistów. Na godz. 12:00 zaplanowano Paradę Śląsko-Irlandzką, która przemaszeruje ulicami Jankowskiego, 1 Maja i Kubiny. W ramach pikniku odbędą się też warsztaty tańca irlandzkiego, fitness, występy artystyczne oraz podsumowania konkursów organizowanych w ramach Festiwalu. To wszystko na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Jankowskiego 22.

Piątkowe popołudnie na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, zaplanowane w ramach cyklicznych spotkań „Twórczy piątek na Ficinusie”, również zostanie poświęcone Festiwalowi. Marta Lip-Kornatka z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej dokona porównania architektury śląskich i irlandzkich kamienic na przykładzie Rudy Śląskiej i Dublina. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek.

Zwieńczeniem tygodniowego spotkania z kulturą i tradycjami Irlandii będzie sobotnia impreza w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury. Już od godz. 16.00 odbywać się tam będą warsztaty kulinarne, ceramiczne i wyrobów z siana oraz gry i zabawy dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Carrantuohill, który wystąpi o godz. 21.00. Wcześniej, o godz. 19.00, rozpocznie się koncert gitarowy irlandzkiego artysty Barriego Jay Hughesa. Wystąpi też zespół Pipes & Drums, jedyna orkiestra wykonująca tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na wielkich dudach szkockich. Podczas imprezy zamykającej Festiwal nie zabraknie polskich akcentów. Wystąpi chór oraz zespół muzyki ludowej Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

– Dzięki zaangażowaniu tak wielu nie tylko miejskich podmiotów będziemy mogli bliżej poznać kulturę i zwyczaje tego pięknego, zielonego kraju. Rudzianie, nie ruszając się z miasta, będą mieli okazję doświadczyć kawałka Irlandii od strony kulturalnej, historycznej i kulinarnej – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska.

Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń w ramach Polsko-Irlandzkiego Festiwalu znajdują się na profilu FB Polska Eire Festival Ruda Śląska oraz na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd