W programie m.in. wernisaż wystawy „Urok starego gabinetu stomatologicznego”

   • Muzeum w Rybniku zaprasza na tegoroczną edycję wydarzenia Noc Muzeów
  • Tematem przewodnim w 2017 roku wydarzenia będzie stomatologia
  • Będzie okazją do poznania technologii, metod i praktyk stosowanych przez wieki 

Tegoroczna Noc Muzeów w Rybniku będzie okazją do tego, by poznać technologię, metody i praktyki, jakie były przez wieki stosowane w dziedzinie stomatologii i higieny jamy ustnej.

– W ramach wystawy w barwny i obrazowy sposób zilustrowane zostały narzędzia oraz produkty, jakimi posługiwali się nasi przodkowie. Zaprezentowane zostaną setki eksponatów – niektóre z nich przyprawiają o dreszcze, inne powodują uśmiech na twarzy, przede wszystkim jednak ilustrują zmiany, jakie następowały w dziedzinie stomatologii przez kilka tysięcy lat  – wyjaśniają pracownicy Muzeum w Rybniku.

 

Wystawa „Urok starego gabinetu stomatologicznego” to szansa na to, by dowiedzieć się m.in. o tym, kto jest patronem stomatologii, jak wyglądały instrumenty medyczne w okresie rzymskim, co było pierwszym materiałem do wypełnień w zębach, w jakich smakach produkowane były proszki i pasty do zębów w latach 20. ubiegłego wieku.

 

W programie rybnickiej odsłony Nocy Muzeów znajdzie się ponadto występ kapeli podwórkowej Śląskie Bajery. Będzie można też zobaczyć Teatr Lalek Marka Żyły w przedstawieniu „Tańczący z zębami”. Kilka słów o historii stomatologii opowie lekarz stomatolog Piotr Kuźnik. Wydarzenie dopełnią: etiuda Teatru Sztuki Mariana Bednarka „Najbliższa przestrzeń” oraz kabaret i teatr absurdu – Ścibor Szpak. Wstęp wolny.

 

Warto dodać, że Noc Muzeów odbywa się także w innych muzeach województwa śląskiego. Większość imprez organizowana jest w nocy z 20 na 21 maja. Aby umożliwić dogodne dotarcie z różnych części województwa do innych miast, przede wszystkim do Katowic, Koleje Śląskie przygotowały dla mieszkańców regionu specjalne połączenia – 12 dodatkowych pociągów obsługujących 77 stacji w 40 miejscowościach na 5 liniach kolejowych.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd