Międzynarodowy konkurs na najlepszy europejski film sensacyjny

   • W dniach 5–9 lipca odbędzie się VI Kołobrzeski Festiwal Filmowy
  • To jedyne w Polsce i jedno z niewielu w Europie wydarzenie tego typu
  • Festiwal rozpocznie się uroczystą galą 5 lipca 

VI Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival” odbędzie się w dniach 5–9 lipca. Podczas Festiwalu po raz trzeci organizowany będzie jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie międzynarodowy konkurs na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. Kalendarz festiwalowych projekcji składać się będzie z filmów konkursowych oraz tradycyjnie – z przeglądu emocjonujących sensacyjnych polskich i europejskich produkcji.

Festiwal rozpocznie się 5 lipca uroczystą galą, na której wręczone zostaną nagrody aktorskie „Ikona Polskiego Kina”, „Ikona Światowego Kina” oraz Kołobrzeska Nagroda Filmowa „Latarnik” dla reżysera, który wykorzystując reguły kina gatunkowego tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy.

Projekcje festiwalowe odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz na plaży. W programie VI edycji Festiwalu znajdą się najnowsze polskie filmy sensacyjne, m.in. „Jestem mordercą” w reż. M. Pieprzycy, „ Sługi boże” w reż. M. Gawrysia oraz „Prosta historia o morderstwie” w reż. A. Jakubika. Nie zabraknie również europejskich produkcji.

Osobną sekcję stanowić będą filmy zakwalifikowane do konkursu na najlepszy europejski film sensacyjny „Suspense Film Competition”. W konkursie weźmie udział 10 premierowych filmów z różnych europejskich krajów, które powalczą o statuetkę „Golden Seahorse”. Zwycięzcę wybierze międzynarodowe jury. Zobaczymy m.in. „Strangled” w reż. Arpada Sopsits z Węgier, „Unos” w reż. Mariana Cengel-Solcanska ze Słowacji, „Dode Hoek” w reż. Nabila Ben Yadira z Belgii, norweski „Piroman” w reż. Erica Skjoldbjaerga i fiński „Love of the land” w reż. Jussi Hiltunena.

Kontynuując cieszącą się popularnością tradycję burzliwych dyskusji o filmach, widzowie ponownie zostaną zaproszeni na Kino Konesera i ciekawą rozmowę z Moniką Kowalską i Tomaszem Raczkiem po seansie.

Po raz kolejny w ramach Festiwalu odbędzie się także konkurs dla młodych twórców „First Shot”. W konkursie weźmie udział 10 krótkometrażowych filmów fabularnych, które zostaną zaprezentowane w Kołobrzegu. Młodzi filmowcy ocenieni będą przez jury za swoją sprawność warsztatową.

Jak co roku na Festiwalu Kołobrzeg gościć będzie reżyserów, aktorów i twórców filmowych z Polski i zza granicy.

Gospodarzem wydarzenia jest miasto Kołobrzeg, organizatorem Europejska Fundacja Edukacji Filmowej i V-Film, współorganizatorem Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz Zdrojowa Invest wraz z hotelami – Marine Hotel i Diune Hotel & Resort.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd