Tegoroczne uroczystości uświetni spektakl teatralny

 

"Dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie?" - to tytuł spektaklu teatralnego, który w hołdzie Powstańcom Warszawskim z Teatrem Sióstr Fijewskich przygotowała aktorka Barbara Dobrzyńska. Premiera odbędzie się w czwartek w Domu Pielgrzyma Amicus w Warszawie.

Autorką scenariusza, reżyserem i odtwórczynią jednej z ról w spektaklu jest Barbara Dobrzyńska. Premiera przedstawienia odbędzie się w czwartek o godz. 19 w sali widowiskowej w Domu Pielgrzyma Amicus przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Wystąpią w nim aktorzy scen warszawskich oraz absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Barbara Dobrzyńska, Zuzanna Lipiec, Maciej Gąsiorek, Piotr Rzymyszkiewicz, Krzysztof Radkowski, Michał Szymkiewicz oraz śpiewak Tomasz Czapliński.

Na fortepianie grać będzie Witold Wołoszyński.

W spektaklu wystąpią ponadto: Aleksandra Hejda - absolwentka WSKSiM Toruń, która zagrała główną rolę bł. Karoliny Kózkówny w filmie "Zerwany Kłos" oraz Piotr Zajączkowski - aktor filmowy, który wystąpił w filmach "Brat Naszego Boga" i "Zerwany Kłos".

Wstęp na przedstawienie jest wolny.

Teatr Sióstr Fijewskich powstał gdy trzy siostry Natalia, Zuzanna i Agata uczyły się jeszcze w szkole podstawowej. Zuzanna i Agata Fijewskie są aktorkami-amatorkami; Natalia pisze teksty i reżyseruje. Przygotowują offowe przedstawienia paradokumentalne, m.in. o dziewczynie, która zaszła w ciążę na pielgrzymce ("Głuchoniemoc") czy o alkoholizmie w pozornie porządnej rodzinie ("De-naturat"). Zdobywały nagrody na przeglądach teatrów alternatywnych. Współpracują z różnymi amatorskimi i offowymi warszawskimi zespołami teatralnymi, m.in. Starą Prochoffnią i Wytwórnią. Wychowały się w rodzinie z teatralnymi tradycjami - ich dziadkiem był aktor lalkowy Włodzimierz Fijewski, brat Tadeusza Fijewskiego.

Źródło: