Miasto zaprasza na filmy, warsztaty, spektakle i koncerty

   • Poznań drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych
  • Odbędą się one latem – w czerwcu, lipcu i sierpniu – na Wolnym Dziedzińcu
  • Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne, a na spektakle rozdane zostaną wejściówki 

Miasto Poznań drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się latem na Wolnym Dziedzińcu. Na przełomie czerwca i lipca będą filmy, warsztaty i koncerty. W sierpniu na dziedzicu Urzędu Miasta Poznania zaprezentują się najpopularniejsze polskie teatry.

– Wydarzenia kulturalne na Wolnym są symbolem otwarcia Poznania na kulturę. Są dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe. Dla mnie to jedna z najważniejszych inwestycji. Ubiegłoroczne zainteresowanie spektaklami teatrów Krystyny Jandy to dowód, że poznaniacy tej kultury potrzebują. Z satysfakcją oddajemy dziedziniec urzędu im i artystom – podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Tego lata wachlarz wydarzeń, na jakie zapraszamy, jest bardzo szeroki. Szczególnie serdecznie zapraszam dzieci, bo specjalnie dla nich przygotowano kilka naprawdę ciekawych spektakli łączących teatr i muzykę.

Przez pierwsze dwa letnie tygodnie „Na Wolnym” królować będzie muzyka i kino.

– Przygotowując program muzyczny, nasze poszukiwania rozpoczęliśmy od artystów poznańskich. Stąd w programie obecność DagaDany, Michała Kmieciaka i Poznań Jazz Phliharmonic Orchestra. Projekt otworzy jednak 23 czerwca, koncert zespołu Sorry Boys. Za ostatni album „Roma” zbierają świetne recenzje. Zagrają też zupełni debiutanci - LOR oraz OLY – zapowiada Michał Wiraszko, zastępca dyrektora Estrady Poznańskiej, która odpowiada za część muzyczną i kinową projektu „Na Wolnym”.

Każdy seans filmowy poprzedzą warsztaty kręcenia filmów smartfonem. Warsztaty zostały przygotowane dużych i małych poznaniaków.

– Przygotowując program filmowy, kierowaliśmy się „szlakiem nagród filmowych”, dobierając obrazy nagradzane na całym świecie od Poznania, Wrocławia i Warszawy, przez Berlin i Cannes aż po Oscary – dodaje Wiraszko.

 

Oprócz koncertów w ramach programu muzycznego poznaniacy będą mogli zobaczyć spektakl Teatru Muzycznego „Skrzypek na dachu”. Popularny musical zostanie zaprezentowany 29 czerwca o godzinie 21.00 jako coroczne wydarzenie Teatru Muzycznego dla mieszkańców Poznania. Będzie to jedyne wydarzenie w ramach części muzyczno-kinowej projektu „Na Wolnym”, na które obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

W sierpniu „Na Wolnym” dominował będzie teatr. Między 17 a 26 sierpnia na dziedzińcu zaprezentowanych zostanie łącznie 13 przedstawień. Swoje spektakle pokażą teatry z całej Polski, w tym poznańskie.

– Druga edycja festiwalu Teatr na Wolnym zapowiada się fantastycznie. Bardzo się cieszę, że w tym roku widzowie zobaczą również poznańskie teatry, w tym oczywiście Teatr Muzyczny w Poznaniu. To będzie prawdziwa uczta teatralna, której nie można przegapić – zapewnia Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, który odpowiada za program teatralny „Na Wolnym”.

Wydarzeniem zamykającym projekt będzie potańcówka, która odbędzie się w sobotę, 26 sierpnia, o godzinie 22.00. Wcześniej tego dnia, poznaniacy będą mogli podziwiać efekty warsztatów tanecznych „Dancing Fairplayce Poznań” organizowanych przez Ewę Wycichowską.

Na wszystkie wydarzenia z cyklu Muzyka, Taniec i Kino, łącznie z warsztatami kręcenia filmów smartfonem, wstęp będzie wolny. Wyjątkiem jest musical „Skrzypek na dachu”, na który obowiązywać będą bezpłatne wejściówki – do odbioru w Teatrze Muzycznym. Darmowe wejściówki obowiązywać będą także na wszystkie przedstawienia w ramach Teatru na Wolnym. Będzie je można rezerwować na portalu internetowym lub odbierać w Centrum Informacji Miejskiej, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Wejściówki będzie można też wygrać w konkursach organizowanych na profilu Miasto Poznań na Facebooku oraz w poznańskich mediach.

– Dystrybucja bezpłatnych wejściówek została tak pomyślana, żeby wszyscy poznaniacy mieli szansę je dostać. Planując to, jak będziemy je rozdawać, wzięliśmy pod uwagę doświadczenia z ubiegłego roku. To jest impreza, która ma być dostępna dla wszystkich, dlatego przy rozdawaniu wejściówek współpracujemy z instytucjami, które działają dla różnych grup społecznych – mówi Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd