Pianista Leszek Możdżer oraz skrzypek Adam Bałdych gwiazdami wydarzenia

   • Między 1 a 9 lipca w Krośnie odbędzie się druga edycja Young Arts Festival
  • Hasło przewodnie to „Improwizualizacja” – połączenie muzyki klasycznej i improwizowanej
  • Uczestnicy będą mogli wziąć udział w 6 koncertach oraz kilku wydarzeniach towarzyszących 

W kościele Farnym, w historycznym Pałacu, w hangarze lotniska i wieży zabrzmi muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej podczas drugiej edycji Young Arts Festival, który odbędzie się w Krośnie między 1 a 9 lipca. Hasłem przewodnim drugiej edycji Young Arts Festival jest „Improwizualizacja”, czyli połączenie świata muzyki klasycznej i improwizowanej.

– W tym roku pragniemy odkrywać nowe odcienie muzyki poważnej, pokazać jak blisko siebie leży świat klasyki i improwizacji. Chcemy przybliżyć publiczności dialog między tymi dwoma muzycznymi krainami, tak by mogli poczuć energię, która powstaje z ich konfrontacji i kooperacji – mówi Bartłomiej Tełewiak, współpomysłodawca i organizator Young Arts Festival.

 

Podczas drugiej edycji Young Arts Festival uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w sześciu koncertach oraz kilku wydarzeniach towarzyszących, które będą rozgrywać się w ciekawych miejscach miasta. Podobnie jak w ubiegłym roku, na wydarzenie przybędą utalentowani młodzi muzycy z całej Polski i Europy. Gwiazdami tegorocznego programu jest dwójka niezwykłych artystów, mistrzów improwizacji – skrzypek jazzowy Adam Bałdych, a także jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Leszek Możdżer.

– W tym roku nie tylko zaskoczymy słuchaczy doborem repertuaru, gwiazdami, ale również lokalizacjami naszych koncertów. Zaprosimy publiczność festiwalową do nieoczywistych miejsc, które mają niezwykłą aurę i klimat. To one w połączeniu z muzyką stworzą interesujące wydarzenie – dodaje Tełewiak.

 

Festiwal rozpocznie koncert plenerowy w parku historycznego Pałacu Polanka, w którym zastaną zaprezentowane dzieła epoki Ignacego Łukasiewicza. W przestrzeni kościoła farnego pw. Trójcy Świętej odbędzie się koncert muzyki barokowej skonfrontowanej z improwizacjami Adama Bałdycha, w Centrum Dziedzictwa Szkła będzie można usłyszeć arcydzieła muzyki polskiej. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty muzyczne w Ogródku Jordanowskim.

Dodatkowo na festiwalową publiczność czekają dwa niezwykłe koncerty które swoją lokalizacją z pewnością wzbudza spore zainteresowanie tj. koncert kameralny na Wieży Farnej i koncert znakomitego pianisty jazzowego Leszka Możdżera w industrialnej przestrzeni hangaru krośnieńskiego lotniska (Aeroklubu Podkarpackiego Szkoła Lotnicza). Drugą edycję Young Arts Festiwal zamknie koncert Orkiestry Young Arts pod dyrekcją wybitnego dyrygenta młodego pokolenia - Sebastiana Perłowskiego, w programie orkiestrowe fajerwerki Griega, Holsta i Bartoka.

 

Koncertom będą towarzyszyć kursy mistrzowskie (Young Arts Masterclass) z udziałem znakomitych pedagogów i wirtuozów muzyki poważnej, a wśród nich Szymon Krzeszowiec, Łukasz Błaszczyk – skrzypce, Piero Massa – altówka, Roberto Trainini – wiolonczela, Michał Francuz, Michał Sadzikowski – fortepian.

Całość festiwalu utrzymuje formułę otwartą, bezpłatną dla publiczności, będąc wydarzeniem wkomponowanym w przestrzeń miejską oraz kuszącym nowoczesną oprawą wizualną.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd