Ziołolecznictwo i medycyna

 

Ziołolecznictwu i medycynie będzie poświęcona wystawa, którą przygotowuje Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK). Placówka udostępni ekspozycję 5 września – poinformowało MNK.

Na wystawie „Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna” znajdzie się 80 starodruków, napisanych w okresie od końca XV w. do I poł. XIX w. Będą to dawne zielniki (herbarze), opisujące rośliny o leczniczych właściwościach, kalendarze z poradami zdrowotnymi, opracowania naukowe anatomii, chirurgii, okulistyki, położnictwa; i przede wszystkim poradniki ze wskazówkami medycznymi.

Jeden z przykładowych przepisów, zamieszczony w księdze „Vade Mecum Medicum” (Częstochowa, ok. 1721 r.), dotyczy „zatrzymanie womitów”. Przed wiekami na wstrzymanie wymiotów radzono: „Weźmi liścia Makowego młodo zebranego y ususzonego garść, przyday skorek Cytrynowych lub Pomarańczowych suchych, warz w wodzie, przecedziwszy daway pić choremu często, przydaiąc Gałki muszkatowej albo Cynamonu utartych, albo kto mieć może +Spiritum vitrioli+ do kwaterki tey Dekokcyei kropel 20”.

Starodrukom towarzyszy wybór 20 map i planów, opublikowanych od XVIII w. do lat 30. XX w., również nawiązujących swą treścią do tematyki medycznej.

– Obiekty pozwalają prześledzić skróconą wersję historii medycyny w Europie, ale także ukazują jej mroczne, pełne przesądów sekrety, na przestrzeni wieków: od starożytności aż do końca XVIII w. Autorzy tych dzieł sięgali bowiem do wiedzy medycznej antycznej Grecji i Rzymu oraz starożytnego Egiptu – opisuje wystawę jej kuratorka Iwona Długopolska.

Wyjaśnia też, że tytuł wystawy nawiązuje do fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” i jej pierwszych słów: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”.

Ekspozycja „Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna”, prezentująca zbiory z MNK, czynna będzie do 7 stycznia.

Źródło: