Efekt dwuletniej pracy międzynarodowego zespołu

   • Od 26 czerwca w olsztyńskim Planetarium można oglądać wystawę z Châteauroux
  • Jest ona poświęcona relacjom francusko-niemieckim w okresie I wojny światowej
  • Składają się na nią plansze z kopiami fotografii i dokumentów z lat 1914–1918 

Od 26 czerwca w olsztyńskim Planetarium można oglądać wystawę poświęconą relacjom francusko-niemieckim w okresie I wojny światowej. Wystawa jest w drodze od momentu powstania – odwiedza kolejne miasta zaprzyjaźnione z Châterauroux lub Gütersloh. Teraz trafiła do Olsztyna. W otwarciu wystawy w olsztyńskim Planetarium uczestniczył pierwszy zastępca mera Châteauroux, Jean-Yves Hugon.

 

– W zeszłym roku świętowaliśmy 25. rocznicę naszego partnerstwa z Olsztynem – mówił podczas wernisażu Hugon. – Przez ćwierć wieku współpracujemy na wielu płaszczyznach, wspólnie realizując ciekawe projekty. Owocem naszej przyjaźni jest również ta wystawa. Bardzo się cieszę, że olsztynianie będą mogli uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

 

Wystawa zatytułowana „I Wojna Światowa. Wielka Wojna? Châteauroux-Gütersloh w latach 1914–1918” jest efektem dwuletniej współpracy historyków z miast partnerskich Châteauroux we Francji i Gütersloh w Niemczech. Pretekstem jej powstania była 100. rocznica wybuchu I wojny światowej.

 

Wystawa, na którą składają się plansze z kopiami fotografii i dokumentów z lat 1914–1918, umożliwia spojrzenie na obraz I wojny światowej z perspektywy lokalnej miast we Francji i Niemczech, niegdyś wrogów, dziś przyjaciół. Wystawę można oglądać w olsztyńskim Planetarium przy ul. Piłsudskiego 38.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd