Literacki Dzień Dziecka w Krakowie – mieście literatury UNESCO

Spacery Literackie, warsztaty z robotyki i maraton czytania bajek – tak Kraków – Miasto Literatury UNESCO – świętuje Dzień Dziecka. Specjalnie dla dzieciaków zaplanowany został bogaty program literackich wydarzeń.

Już w sobotę, 28 maja, odbędzie się spacer śladem Baltazara Gąbki oraz warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema. W tym roku mamy szczególny pretekst do wspominania autora klasycznej krakowskiej bajki – obchodzimy stulecie urodzin Stanisława Pagaczewskiego.

Każdy z uczestników spaceru będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

Za dwadzieścia lat łatwiej będzie na ulicy natknąć się na robota niż kiosk, a inteligentne maszyny całkowicie zmienią świat, w którym żyjemy. Warto więc się z nimi zaznajomić, póki czas. Na lemowskich warsztatach z robotyki będzie można dowiedzieć się, jak zabrać się za budowanie własnej maszyny, który może zastąpić nas w codziennych obowiązkach, a także sprawdzić, co o przyszłości zdominowanej przez roboty pisał Lem i jak będzie wyglądał świat, którym rządzą maszyny. Warsztaty zorganizowane zostaną w ramach Festiwalu Nauki, którego tegorocznym patronem jest Stanisław Lem.

W programie ponadto „Noc Baśni w Księgarni Pod Globusem”, konkursy literackie oraz Maraton Czytania Bajek. Aktorzy zinterpretują dla dzieci baśń hinduską oraz baśń polską – znaną bardziej w wersji wierszowanej historię pana Twardowskiego, która zostanie przedstawiona w tych dwóch odsłonach. Podczas trwania maratonu przerwy oprócz czytania dzieci będą mogły natomiast bawić się kinetycznym piaskiem i zabawkami Playmais, a także wziąć udziału w warsztatach artystycznych – kredek, plasteliny i kolorowego papieru nie zabraknie!

Więcej informacji na stronie internetowej