6. edycja Nocy Poezji w Krakowie

Już po raz szósty w ramach marki Krakowskie Noce, z 11 na 12 czerwca 2016 roku odbędzie się w Krakowie Noc Poezji. Miłośników poezji czeka wiele atrakcji: liczne spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie i promocje książek poetyckich.

„Kraków w poezji. Miasto w poezji” – to hasła przewodnie tegorocznej 6. Nocy Poezji. Najnowsze trendy w poezji przedstawi, jak co roku, Korporacja HA!ART Tym razem przed południem, w Bunkrze Sztuki, będzie można się spotkać z autorem powieści graficznej Bolesławem Chromrym, po południu w Massolit Book, przy ul Felicjanek, odbędą się zaś „Warsztaty z wierszami zrozumiałymi samymi przez się” z udziałem Guy’a Bennetta. W trakcie spotkania słuchacze zapoznają się z twórczością francusko-amerykańskiego autora w oryginale i w przekładzie, a następnie przystąpią do pisania własnych wierszy, rzecz jasna, zrozumiałych samych przez się. O godzinie 18.00 na Zakrzówku Korporacja Ha!Art rozpocznie „Walkę o oddech”. W nawiązaniu do przekonania Tadeusza Różewicza, że „Poezja jest walką o oddech”, w trakcie spotkania na wolnym powietrzu kilkanaścioro poetów i poetek wygłosi wiersze o przyrodzie, a po nich głos zabierze publiczność. Spotkanie poprowadzą Maja Staśko i Piotr Puldzian Płucienniczak.

Głównym punktem programu Nocy Poezji jest spotkanie poetów w Pałacu Wielopolskich. O godzinie 17.00 w krakowskim Magistracie (Plac Wszystkich Świętych 3-4), w salach Dietla i Portretowej przy wierszach spotkają się Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Leszek Aleksander Moczulski, Ryszard Krynicki i Jan Polkowski. Spotkanie poprowadzi Paweł Próchniak.

11 czerwca odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników i spotkanie z laureatem 3.edycji rozpisanego przez Miasto Kraków KONKURSU im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ – KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI, połączone z promocją książki Michała Banaszaka „Piosenka o rozpadzie”, stanowiącej wydanie nagrodzonego w tym roku zestawu poetyckiego.

Założeniem tegorocznej Nocy Poezji jest realizacja wielu małych projektów nie tylko w centrum Krakowa ale i na obrzeżach miasta, na terenie odległych od centrum osiedli.

W tegorocznym programie, dostępnym na stronie internetowej wydarzenia, znalazło się ok. 50 różnych wydarzeń.