Biała Podlaska. LandArt Festival

Na przełomie czerwca i lipca już po raz szósty wystartuje LandArt Festival. Wzorem ubiegłego roku nad Bugiem staną oryginalne rzeźby, a hasłem tegorocznej edycji wydarzenia będzie „Dom”. Artyści z całego świata pojawią się nad graniczną rzeką już 30 czerwca, a całość przedsięwzięcia potrwa do 9 lipca.

– Wzdłuż dróg w nadbużańskich wsiach stoją drewniane domy. Niektóre z nich są już zabytkami, interesują się nimi etnografowie. Pamiętają kilka pokoleń mieszkańców, często mówiących innymi językami, pamiętają czasy odmiennych jurysdykcji i różne odpowiedzina pytanie, czym jest ojczyzna – tak w kilku słowach organizatorzy opisują temat 6. edycji wydarzenia.

Wśród artystów, którzy pojawią się na tegorocznym LandArt znaleźli się m.in. Adam Pańczuk, Marie Helene Richard z Francji, Lucia Loren z Hiszpanii oraz kanadyjski krytyk sztuki i kurator John Grande. Galeria sztuki powstanie na łąkach nad rzeką Bug oraz w pięknym parku Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim. W środę 7 lipca nad Bugiem o godz. 21.00 odbędzie się także wyjątkowe widowisko Noc Kupały, połączone z koncertem Orkiestry Świętego Mikołaja.

Podczas festiwalu powstaną nie tylko gotowe i trwałe instalacje, ale również działania performance. Odbędą się także warsztaty prowadzone przez Katarzynę Krzykawską, która stworzyła jedną z najbardziej charakterystycznych instalacji ubiegłorocznego festiwalu – „Koń a sprawa polska”. LandArt 2016 będzie oczywiście bogato sfotografowany, a owocem przedsięwzięcia będą także krótkometrażowe filmy.