Świebodzice promują "Małe Wielkie Historie"

Pod takim hasłem Muzeum Historii Polski rozpoczyna społeczną akcję zbierania pamiątek historycznych. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów – 14 maja – w kilku miastach Polski.

Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Organizatorzy oczekują najrozmaitszych obiektów o wartościach historycznych, także związanych z osobistymi losami darczyńców.

– Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą, a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych – dookreślają organizatorzy zbiórki.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty.

Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Miejsca Akcji:

►13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

►14/15 maja, Galeria Kordegarda w Warszawie,

►14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu,

►14/15 maja, Muzeum Śląskie w Katowicach,

►14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi,

►21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,

►21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski.