Polkowice. Jubileusz zespołu „Sobinianie”

Zespół ludowy Sobinianie skończył 30 lat. Z tej okazji 14 maja 2016 roku na terenie zielonym przy Wiejskim Ośrodku Kultury odbyły się rocznicowe uroczystości w rytmie muzyki ludowej.

– Przed laty spotykałyśmy się i śpiewałyśmy. Dzięki temu czas nam leciał szybciej. Było też przyjemniej. Z tych naszych spotkań zrodził się pomysł, by stworzyć zespół. Tak też się stało i trwamy do dziś – mówi nam Katarzyna Klamer, która w zespole jest od samego początku.

Pani Kasia wraz z przyjaciółmi z zespołu – bo Sobinianie to grupa wspaniale się rozumiejących, połączonych wspólnych pasją ludzi – na swoje rocznicowe obchody zaprosiła zaprzyjaźnione zespoły ludowe „Rozmaryn” oraz „Wesoła Gromadka”. Oba zaprezentowały się na scenie, wzbudzając entuzjastyczne reakcje publiczności. Jubilaci swój występ zaplanowali na zakończenie sobotnich uroczystości.

– Chcemy uczcić piękny jubileusz naszego zespołu, który jest w pewnym sensie naszą wizytówką. Dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania na tereny zielone przy siedzibie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie – zachęcali pracownicy WOK.

Wcześniej poznaliśmy nazwiska zwycięzców konkursu „Stara nowa pamiątka folkowa”. Okazali się nimi Łukasz Wójcik w kategorii I (dzieci do lat 9), Maja Małgowska (młodzież w wieku 10-15 lat) oraz Teresa Nadolska (młodzież od 16 lat oraz osoby dorosłe)

Uwieńczeniem spotkania w Sobinie był pełen energii koncert „Sobinian”, którzy po raz kolejny udowodnili, że na scenie czują się niczym ryby w wodzie.

–  Kochamy śpiew, bez niego nasze życie byłoby nudne. Bardzo ubolewam nad tym, że młodzież nie za bardzo ma ochotę przychodzić na nasze próby. Przecież tradycje trzeba pielęgnować, bo bez tego giną narody! Te nasze piosenki są skoczne, melodyczne. Śpiew to coś pięknego. My, choć jako zespół skończyliśmy 30 lat, czujemy, że przed nami jeszcze wiele koncertów. Teraz szykujemy się do występu w Bolesławcu, gdzie będziemy śpiewać utwory bałkańskie. To są piękne piosenki. Dopóki będziemy mogli, to będziemy śpiewać – kwituje uroczystość Stanisława Poznańska z "Sobinian".

Zespół ludowy „Sobinianie” działa przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Sobinie. Grupa powstała w 1986 roku. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. zdobycie w 1992 roku głównej nagrody na Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy, pierwszą nagrodę i Puchar Wojewody Legnickiego w 1993 roku za widowisko „Zaręczynowa wieczornica” i I miejsce w Konkursie Kulinarnym „Jadło Regionalne” w Szprotawie. W 2013 roku grupa zdobyła nagrodę publiczności podczas Festiwalu w Szprotawie.

– Nasz zespół ma 30 lat. Mamy na koncie wiele występów w różnego rodzaju przeglądach, a także spore sukcesy. Zazwyczaj jesteśmy dobrze przyjmowani, więc chyba nasza muzyka się podoba, co oczywiście bardzo nas cieszy. Cieszy też to, że występują u nas reprezentanci różnych pokoleń, choć z nakłonieniem młodych jest coraz trudniej. Jakoś jednak dajemy radę i myślimy, że dalej będziemy dawać – mówią optymistycznie artyści z Sobina.