Mural van Heltena w Grudziądzu

Guido van Helten, australijski artysta street artowy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie fotorealistycznych portrecistów o niezwykłym warsztacie technicznym i umiejętności przekazywania ekspresji ludzkiej twarzy, postanowił stworzyć swoje kolejne dzieło w Grudziądzu, dokąd przyjechał na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Przed przystąpieniem do projektu artysta nie tylko przejrzał internetowe źródła dotyczące Grudziądza, ale również dwukrotnie odwiedził miasto. Po zebraniu obszernego materiału i konsultacjach z mieszkańcami, na jednej ze ścian w centrum miasta namalował mural, przedstawiający postacie kobiecą i męską, inspirowane wykonanymi osobiście zdjęciami grudziądzan.

Warto zauważyć, iż artysta zazwyczaj utrzymuje swoje prace w bardzo stosowanych, delikatnych barwach – czerni, złamanej bieli, szarości. Niemniej, zawsze dopasowuje kolorystykę do najbliższego otoczenia. Tak też stało się w Grudziądzu, gdzie powstało wyjątkowe dzieło – połączenie dwóch różnych portretów, czarno-białego oraz kolorowego, współgrającego z barwami sąsiadujących ścian.

Praca utrzymana jest w charakterystycznej fotorealistycznej stylistyce, ale artysta postanowił wzbogacić ją dodatkowymi elementami. Podobnie jak w przypadku innych prac van Heltena, i w Grudziądzu bohaterami muralu są zwykli ludzie, z którymi każdy może się utożsamić. W ten sposób – w świecie celuloidowych figur i wszechobecnego dyktatu piękna i młodości –  van Helten angażuje się w artystyczną batalię o zwykłego człowieka w jego naturalnej, niezafałszowanej postaci. Jednocześnie – dzięki doskonałości technicznej – wydobywa ze swoich modeli intensywną, emocjonalną ekspresję. Najbardziej przykuwającym uwagę elementem grudziądzkiego muralu są pełne wyrazu oczy kobiety. Dla artysty to jeden z najważniejszych detali, który do pewnego stopnia definiuje całe dzieło. Już jako początkujący twórca rozpoczynał pracę nad swoimi portretami właśnie od oczu, poświęcając często na ich powstanie cały dzień.

Dotychczasowe prace van Heltena, które powstawały zarówno w największych metropoliach, jak i niewielkich miejscowościach, za każdym razem odbijały się szerokim echem w mediach i rankingach street artu. Z pewnością podobnie stanie się z dziełem stworzonym przez artystę dla Grudziądza.