Bibliogród już wkrótce

 

Jesienią przyszłego roku zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu będzie nie do poznania. W budynku nowe lokum znajdzie główna siedziba miejskiej biblioteki wraz z wypożyczalnią i czytelnią. Powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. Zachowana zostanie też główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na realizację tej inwestycji, na którą miasto przeznaczy blisko 8 mln zł. Władze Rudy Śląskiej część z tych środków chcą „odzyskać” starając się o dofinansowanie unijne, które może wynieść ponad 6 mln zł. Miasto złożyło dwa wnioski w tej sprawie.

– Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i – o czym jestem przekonana – wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja dworca polegać będzie przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali budynku dworca powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielona zostanie przestrzeń pod wypożyczalnie, tam też będzie się znajdowało wejście na antresolę. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „bibliogród”.

– To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. Ponadto w ramach inwestycji w budynku dworca powstanie także zaplecze administracyjno-biurowe biblioteki. Natomiast z tyłu dworca utworzony zostanie parking na 58 samochodów.

Jak w szczegółach wyglądać będą roboty budowlane?

– Przewidujemy wyburzenie wszystkich ścianek działowych oraz demontaż obudów ścian i słupów.  Wyburzone zostaną pomieszczenia sanitariatów, a także zdemontowane zostaną blendy zamykające większość dawnych otworów okiennych – wylicza Piotr Janik.

Prace będą prowadzone również na zewnątrz obiektu. Tu docieplone zostaną połacie dachowe, położona zostanie izolacja przeciwwilgociowa. Zostanie też wyczyszczona elewacja budynku oraz wymienione zostaną drzwi i okna, z zachowaniem pierwotnego ich wyglądu. Ponadto na budynku dworca zainstalowany zostanie ozdobny napis, pojawi się także iluminacja obiektu.

Jak zapowiadają rudzcy samorządowcy, utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie spowoduje utraty dotychczasowych funkcji tego miejsca.

– Budynek będzie spełniać swoje dawne zadania. Kupując nieruchomość od PKP, jako miasto zobowiązaliśmy się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Dlatego też w budynku wybudowane zostaną całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych. Dodatkowo część holu głównego zaadaptowana zostanie pod kawiarnię.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd